دیوارها چه رنگی شوند بهتر است؟

اولین قدم در طراحی رنگی برای دكوراسیون هر اتاق انتخاب رنگ مناسب برای پوشش دیوارهاست. شما باید متناسب با اتاق مورد‌نظر و كارایی و نقشی كه در خانه دارد تصمیم بگیرید كه چه رنگ یا رنگ‌هایی برایش مناسب‌تر است. شما می‌توانید با توجه به چرخه رنگ، رنگ‌های متناسب و نزدیك به رنگ مورد نظرتان را پیدا كنید.چرخه رنگ متشكل از 12 رنگ است كه 3 رنگ قرمز، زرد و آبی در آن رنگ‌های اصلی و رنگ‌های میان آن‌ها به‌عنوان رنگ‌های فرعی و مكمل شناخته می‌شوند. هر رنگ در این چرخه می‌تواند با رنگ‌های كناری خود كه رنگ‌های هم‌خانواده‌اش محسوب می‌شوند و همچنین رنگ مقابلش كه رنگ مكمل آن است به‌خوبی تركیب شده نتیجه‌ای زیبا و موزون بیافریند. استفاده از رنگ‌های هم‌خانواده، تركیبی ملایم و هماهنگ را ایجاد می‌كند كه در نظر بیننده دلنشین است. استفاده از رنگ دلخواه‌تان با میزان كمی از رنگ مكمل آن، چنانچه به‌درستی و در اندازه‌های صحیح صورت گرفته باشد هم نتیجه‌ای درخشان و چشمگیر می‌آفریند و مانع غالب شدن كامل یك رنگ بر فضای اتاق می‌شودرنگ‌ها قادرند فضا را بزرگ و صمیمی یا كوچك و سرد جلوه دهند‌، انتخاب با خود شماست كه می‌خواهید در چه فضایی زندگی كنید اما قبل از انتخاب رنگ برای هر قسمت از خانه،  بهتر است با انرژی هر رنگ و تاثیرات آن بر احساسات‌تان بیشتر آشنا شوید.

خاكستری، بهترین رنگ زمینه

پیشنهاد ما برای رنگ زمینه در خانه رنگ‌های خاكستری است. منظور از رنگ‌های خاكستری تنها تركیب رنگ سفید و مشكی نیست، اصولا در دنیای هنر به تركیب رنگ‌های اصلی و مكمل رنگ‌های خاكستری گفته می‌شود. رنگ‌های خاكستری محیطی متعادل و متین را القا می‌كنند و این امكان را به شما می‌دهد كه با هر بار استفاده از وسایل‌هایی با تناژهای رنگی مختلف، یك حال و هوای جدید ایجاد كنید.

جسارت استفاده از رنگ‌های تند


اغلب ما با رنگ‌های خاموش و خنثی بیشتر از رنگ‌های تند مانوس هستیم. درست است كه به‌كارگیری رنگ‌های تند نیاز به جسارت بیشتری دارد اما اگر از این رنگ‌ها در فضاهای مناسب استفاده شود نتیجه فضایی درخشان، زیبا و جالب خواهد بود. البته استفاده بیش از حد از این رنگ‌ها می‌تواند نتیجه مخرب داشته و فضا را خسته‌كننده كند. مثلا استفاده از رنگ‌هایی مثل قرمز برای تمام دیوارها باعث كوچك به‌نظر رسیدن فضا می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌كنیم از رنگ‌های تند برای قسمت‌هایی از خانه كه كاربری كمی دارند مثل راهروها و رختكن‌ها استفاده كنید شما همچنین می‌توانید برای زیبایی بیشتر رنگ‌های تند را در لبه طاقچه‌ها، داخل كتابخانه، قاب پنجره، درهای اتاق و در كل سطوح كوچك اما تاثیر‌گذار بیاورید.

}