اصطلاحات لمینت (قسمت دوم)


HDF مخفف High density fiberboard) :
HDF نوعی پنل چوبی است كه از فیبرهای چوبی ساخته می شود. این پنل ها در حالت كلی به دلیل شكل یكپارچه و رویه بدون درز به عنوان لایه های میانی لمینیت استفاده می شود. بر روی HDF به دلیل مشخصات ساختاری خاصش می توان طرح خاصی را پرینت یا کل رویه را رنگ کرد. رویه HDF در مقایسه با MDF به دلیل چگالی بالاتری دارای مقاومت کششی می باشد.

گرمایش ازکف ( Floor Heating ) :
چگالی بالا، و رسانایی نسبتاً خوب گرمایی لمینیت را تبدیل به ماده ای ایده آل برای گرمایش از كف می كند. گرمایش از كف معمولاً بر روی كف سیمانی اجرا می شود لذا قبل از نصب لمینیت حتماً باید میزان رطوبت كف اندازه گیری شود تا بعد از آن پروسه نصب و گرمایش مشكل رطوبتی ایجاد نگردد. قبل از نصب لمینیت اجرای لایه ای از فوم با دانسیته بالا زیر لمینیت الزامی است.
لمینیت وروكس فلور برای اجرا بر روی گرمایش الكتریكی طراحی نشده است. دمای سطح لمینیت در این نوع از نصب نباید از 27 درجه سانتیگراد بیشتر شود. سطح لمینیتی كه بر روی گرمایش از كف اجرا شده است به هیچ وجه نباید به صورت كامل پوشانده شود چون این امر سبب تجمع گرما و طبع آن افزایش دمای لمینیت و صدمه به جنس خواهد گشت.

جهت نصب ( Installation Direction ) :
جهت و سوی نصب تایل های لمینیت بیشتر به صورت سلیقه ای است. در حالت كلی پیشنهاد شركت های تولید كننده نصب تایل ها در جهت نور و عمود بر جهت حركت افراد است. این امر غالباً به دلیل هم جهت نبودن درب و پنجره در ساختمان ها مقدور نمی شود. در چنین حالتی جهت نصب با توجه به علاقه كارفرما انتخاب می-شود. تایل های لمینیت همچنین به صورت مورب نیز قابل نصب می باشند. اگر تایل های لمینیت بر روی چوب نصب می شوند باید جهت نصب تایل ها عمود بر جهت چوب زیری باشد.
كلاسبندی لمینیت ( Laminate Classes ) :
این كلاسبندی به مصرف كننده در انتخاب راحت تر لمینیت مورد نیاز و به تولید كننده در طبقه بندی محصولات شیاری می رساند. لمینیت ها بر اساس مقاومت در برابر سایش و ثبات رنگیشان طبقه بندی می شوند. اساس این طبقه بندی استاندارد DIN13329 می باشد.


پارکت لمینتقرنیز ( Skirting Boards ) :
استفاده از قرنیز روشی ایده آل برای گذار از كف به دیوار و همسان سازی نسبی آن ها می باشد. استفاده از قرنیز سبب پوشش خلاصی های اعمال شده نزدیك دیوار نیز می گردد. قرنیز در انواع شكل و طرح و رنگ موجود می-باشد.
سیستم جذب صدا ( Sound Absorption System S.A.S ) :
سیستم جذب صدا تکنولوژی جدید و به روز است. این رویه با تکنولوژی بالا، تنها 0.3 میلیمتر ضخامت داشته و با مواد ترموپلاستیکی خاصی که انرژی حرارتی تبدیل می کند ساخته می شود صداهای تولید شده از کف با استفاده از این تکنولوژی تا 10 دسیبل کاهش پیدا می کند که معادل 50 درصد کاهش در صدای کلی می باشد. خاصیت دیگر این ماده خواص رسانایی گرمایی آن است که آن را ماده ای ایده آل برای اجرا بر روی سیستم های گرمایش از کف بر پایه آب می شود. سیستم جذب صدا کاملاً سازگار با محیط زیست می باشد. 
رطوبت کف ( Sub-Floor Moisture ) :
رطوبت همواره در هر محیطی وجود دارد اما احتمال این امر در مورد کف های ساخته شده با مواد معدنی مانند کف سیمانی، یا كف هایی كه با موادی مانند كاشی پوشش داده شده اند وجود دارد. میزان رطوبت موجود در سطح را می توان توسط دستگاه رطوبت سنج تعیین كرد.
برای كاهش تاثیرات مخرب رطوبت بر روی لمینیت از قسمت زیر، باید لایه ای فیلم ضد رطوبت زیر تایل های لمینیت اجرا كرد. نصب لایه ضد رطوبت در صورتی كه زیر كار چوبی باشد لزومی ندارد. 
رسانش گرمایی ( Thermal Conductivity ) :
رسانش گرمایی كه با Y نشان داده می شود مبین میزان گرمای منتقل شده از سطحی به اندازه یک متر مربع مابین دو فضا با یک درجه اختلاف در مدت زمان یک ثانیه می باشد. لمینیت با توجه به رسانش گرمایی بالایی که دارد متریالی مناسب برای اجرا بر روی گرمایش پایه آب می باشد. 


}