اصول طراحی دکوراسیون حمام

طراحی دکوراسیون حمام یکی از موارد بسیار مهم در معماری و فضاسازی در خانه هاست. این مسئله بسیار اهمیت دارد که مثلا از چه کفپوشی (مانندلمینت کف،پارکت چوبی و یا سرامیک) استفاده شده و اینکه طراحی فضای آن چگونه است و آینه ها، سرویس بهداشتی وان حمام، رنگ و طرح سقف و دیوارها ونکاتی از این دست، به چه صورتی هستند.


از قدیم مردم کشورهای جهان از حمام برای شستشو و مسائل بهداشتی در خانه ها استفاده می کردند ولی امروزه حمام علاوه بر این، محل اصلاح و آرایش سر و صورت و همچنین محل استراحت در وان و به اصطلاح "ریلکس کردن" نیز هست. حتی این مسئله تا جایی پیش رفته که در برخی از خانه های مجلل جدید، حمام کاربرد سنتی خود را از دست داده و امکاناتی مانند استخرهای کوچک و سونا و جکوزی هم در آن قرار داده می شوند. البته در اکثر خانه های مردم اینطور نیست و صرفا وان حمام و میز توالت به همراه آینه و تزئینات کم و ساده ای قرار داده می شود. ولی در هر صورت همه اینها نشان می دهد که با رشد تکنولوژی و شهرنشینی و ورود طرح ها و امکانات جدید به خانه ها، کاربرد و طراحی بسیاری از فضاها از جمله حمام متفاوت شده است.

اصول دکوراسیون حمام


بسیاری از خانه ها و سوئیت های کوچک، دارای فضای نسبتا کوچکی برای حمام هستند. ولی حتی در چنین خانه هایی هم اکنون قوانین و دستورالعمل های جدید و خاصی را به کار می برند تا طراحی چنین مکانی با نهایت دقت و ظرافت صورت بگیرد تا بهترین استفاده از فضای خانه صورت بگیرد و افراد خانواده هنگام استفاده از حمام، با کمال آرامش از آن لذت ببرند.


در واقع امروزه نوع نگاه مهندسان معماری و حتی مردم عادی به طراحی حمام و دکوراسیون آن کاملا با گذشته فرق کرده است.


در حال حاضر عناصر و المان های مهمی در طراحی یک حمام مناسب برای فضای خانه نقش دارند که عبارتند از:

• کفپوش حمام

• دیوارها

• هواکش

• کابینت حمام

• آینه

• انتخاب رنگ

• محل قرار گرفتن حوله و یا دستمال

• وان حمام

• دیواره شیشه ای جدا کننده وان از سایر بخش های حمام

المان های طراحی دکوراسیون حمام


اما چطور بهترین نوع هر یک از این امکانات را برای نصب در حمام انتخاب کنیم؟
در پاسخ به این سئوال باید موارد مهمی را در نظر بگیرید: اول کیفیت ساخت این تجهیزات و وسایل اهیمت زیادی دارد چرا که هر چه کیفیت بهتر باشد، در دراز مدت بطور طولانی تری می توان از آنها نگهداری کرد و دیرتر نیاز به تعویض آنها خواهد بود. همچنین مسائلی مانند نوع طراحی، رنگ آمیزی حمام، جنس وسایل بکار رفته در آنها (از چوب، سنگ ، فلز، شیشه و غیره) ، نوع کفپوش بکار رفته در حمام و هماهنگی آن با بافت و طرح حمام نیز همه کاملا دخیل هستند.


قبلا اینطور گفته می شد که از پارکت چوبی و حتی پارکت لمینت برای کفپوش حمام نمی شود استفاده کرد. چون بر اثر رطوبت به مرور زمان سطح آنها دچار پوسیدگی می شد و صاحب خانه مجبور بود پس از مدتی کفپوش را عوض کند. اما امروزه با ورود پارکت لمینت های جدید و مقاوم تر در برابر رطوبت و آب، در بعضی از کشورهای جهان امروزه از این کفپوش در حمام نیز استفاده می شود.

عناصر طراحی دکوراسیون حمام


البته با این وجود هنوز هم اکثریت به درستی از سرامیک به عنوان کفپوش حمام استفاده می کنند. سرامیک در برابر آب بسیار مقاوم است و معمولا حتی پس از سالها استفاده، مشکلی پیش نمی آید. ضمنا طرح های متنوع و مختلفی نیز هست از طرح های گلدار بسیار زیبا گرفته تا ساده. استفاده از سرامیک های گلدار در کف حمام احساس آرامش به افراد می دهد و معمولا توصیه می شود. نکته دیگر این که بهتر است سرامیک بکار رفته، شیاردار باشد تا افراد پس از استحمام و قدم گذاشتن بر روی سطح کفپوش، سر نخورند. به ویژه برای خانواده هایی که افراد مسن و یا کودک دارند.

اصول طراحی کفپوش حمام


به این منظور بهترین حالت این است که کفپوش های دو لایه که دارای لتکس هستند، مورد استفاده قرار بگیرند.نکته مهم اینجاست که لازم نیست همه ردیف های سرامیک های کف، یکرنگ (مثلا سفید) باشند. می توان برای تنوع یک در میان، یک ردیف سرامیک رنگی (مثلا به رنگ های روشن مانند زرد، قرمز، آبی کم رنگ) بین آنها قرار داد تا علاوه بر تنوع رنگ در حمام، موجب بهتر دیده شدن سطح کفپوش هم بشود.


قدیم سبکی به نام ویکتورین وجود داشت که از سرامیک های طرحدار و گلدار در رنگ هایی مانند سبز، آبی و یا صورتی روشن استفاده می شد ولی در سبک مدرن از ادغام رنگ های تند و گرم با سرامیک های سفید رنگ، زرد، بژ و یا کرمی روشن بسیار استفاده می شود که باعث می شوند انعکاس نور در فضای حمام بیشتر شده و حمام شادتر و همچنین بزرگتر بنظر برسد.

طراحی دکور حمام


اما برعکس در بسیاری از حمام هایی که فضایی بزرگ دارند، ممکن است از رنگ های تیره استفاده شود تا محیط حمام را جمع و جور تر نشان دهد.
در کنار این مسئله در سالهای اخیر با به روز شدن طراحی فضای داخل حمام، از تابلوهای تزئینی، جا حوله ای، دکورهای مختلف و رنگارنگ فلزی، شیشه ای و یا چوبی استفاده می شود که استفاده درست از هر کدام آنها می تواند در فضاسازی درست، بسیار موثر باشد. همچنین بکار گیری از پوشش های مختلف و نقش دار برای دیواره های حمام و استفاده درست از بهترین سرویس آینه و سینک روشویی در کنار آن همه می توانند موجب شوند تا حمام خانه تبدیل به مکانی آرامش بخش و زیبا شود که افراد در آن هنگام استحمام به آرامش برسند.


معمولا برای انتخاب آینه حمام گفته می شود که بهتر است هماهنگ با طرح کابینت بکار رفته در سینک روشویی باشد. مثلا اگر کابینت فلزی است، قاب دور آینه نیز بهتر فلزی انتخاب شود و یا در صورت بکار گیری کابینت چوبی، آینه هم متناسب با آن دارای قاب چوبی مشابه باشد.

}