نکاتی در مورد درب های ضد سرقت که باید بدانیم

درب ضد سرقت نوعی درب است که در خانه، اداره، ساختمان ها و یا سایر مراکز مسکونی و یا اداری جهت بالاتر بردن مسائل ایمنی در برابر دزدی، آتش سوزی، طوفان و غیره به کار گرفته می شود.
عمدتا این درب ها از جنس آلومنیوم و یا فولاد ساخته می شوند تا مقاومت بیشتری داشته باشند ولی در برخی مدلها (مثلا برای استفاده در مکان هایی مثل ویلاهای ساحلی و یا جنگلی) از چوب و حتی فایبرگلاس نیز ممکن است استفاده شده باشد. امروزه بسیاری از درب های ضد سرقت درجه یک طوری طراحی شده اند که امکان اضافه کردن امکانات جانبی تکمیلی جهت افزایش امنیت، چشمی، آلارم و یا قفل های دیجیتال داشته باشند. 

معمولا توصیه می شود که اگر نگران امنیت محل سکونت، دفتر کار و یا فروشگاه هستید، از درب ضد سرقت فولادی استفاده کنید که بیشترین دوام و بیشترین مقاومت را در برابر صدمات و یا هر گونه فشار دارند و به آسانی شکسته نمی شوند. بنابراین امنیت مکان مورد نظر را به بهترین شکل ممکن تامین می کنند. 
البته برای ساختمان ها و یا خانه های ویلایی از درب ضد سرقت فایبرگلاس هم می توان استفاده کرد که هم ظاهر زیبا و شیکی را به ورودی می بخشند و هم امنیت نسبتا بالایی دارند. این درب ها از سه بخش تشکیل می شوند: بدنه، چهارچوب و قفل 

نکاتی در مورد درب ضد سرقت

درب های ضد سرقت، دارای وزن بیشتری نسبت به درب های معمولی هستند و در برابر گرما، رطوبت، فشار باید مقاوم باشند تا امنیت  فضای مورد نظر را براحتی تامین کنند. البته در کنار این مسئله، فضای خالی بین چهارچوب و دیوار هم بسیار مهم است و باید پر شود و گرنه درب براحتی ممکن است با کوچکترین فشاری از جا کنده شود.

 
انواع درب های ضد سرقت: 
در حال حاضر کشورهای زیادی در جهان اقدام به تولید و عرضه این نوع درب ها کرده اند. به دلایل بروز مشکلات احتمالی اعم از سرقت، آتش سوزی - که در سالهای اخیر گریبانگیر بسیاری از کشورها شده - و خطرات دیگر فروش این نوع درب ها در سطح جهان، رونق گرفته و در سالهای گذشته در کشور خودمان نیز استفاده از آنها در کنار بکار گیری لوازم جانبی مانند گارد آهنی، قفل فلزی، چشمی و یا دوربین مدار بسته گسترش پیدا کرده.
در حال حاضر در بازار کشورمان محصولات درب ضد سرقت ساخت این کشورها را می توانید براحتی پیدا کرده و خریداری کنید:
- درب ضد سرقت ترک
- درب ضد سرقت ایرانی
- درب ضد سرقت چینی 
انواع درب های ضد سرقت
کارشناسان عقیده دارند که بیشتر مدلهای ایرانی مشابه مدلهای ترک هستند چرا که بسیاری از این مدلها رویه و یراق آلات بکار رفته در بدنه این درب ها از کشور ترکیه وارد می شوند و فقط چهارچوب خود درب معمولا در ایران ساخته می شوند که به این دلیل به این محصولات "ترک مونتاژ ایرانی" (درب ضد سرقت مونتاژ ایران) هم گفته می شود. 
درذب های ضد سرقت ساخت کشور ترکیه، کیفیت بالاتر و از طرف دیگر قیمت بالاتری نیز دارند. ضمنا گفته می شود که درب های ضد سرقت ساخت شرکت های چینی، اکثرا از درب های ضد سرقت ساخت ایتالیا الگوبرداری و تقلید کرده اند.

نکات مهم درب های ضد سرقت

نصب و راه اندازی درب ضد سرقت:
کار نصب این درب ها معمولا یک روز طول می کشد چون افراد متخصص این کار با تجهیزات خاص خودشان این کار را انجام می دهند و به دلیل حساسیت این کار بهتر است خودتان اقدام به انجام آن، نکنید. آنها هنگام نصب یک سری موارد را کاملا رعایت می کنند تا درب ضد سرقت با کیفیت نصب شود از جمله گذاشتن فاصله بین درب و چهرچوب آن که نباید بیشتر از 4 یا 5 میلی متر باشد. البته بهتر است پیش از نصب به مسئله قفل این درب هم توجه کنید. اغلب این نوع درب ها قفل هایشان از نوع زنجیری، دیجیتالی و یا سیلندری است. 
   

}