انواع کاغذ دیواری

کاغذهای دیواری انواع مختلفی دارند. گاهی برای افراد مبتدی تشخیص نوع کاغذ دیواری شاید کمی سخت باشد ولی با مطالعه این مقاله بطور قطع با انواع کاغذ دیواری آشنا خواهید شد و سپس جهت انتخاب و خرید آنها با آگاهی بیشتری اقدام خواهید کرد.

کاغذ دیواری کاغذی:

این نوع کاغذ دیواری با استفاده از چسب مخصوص به دیوار چسبانده می شوند و اغلب از لحاظ ضخامت، بسیار نازک هستند بطوری که براحتی قابل پاره شدن بوده و از طرف دیگر نمی توان این نوع کاغذهای دیواری را شستشو داد. معمولا دوام این نوع کاغذهای دیواری، 1 تا 2 سال است. در خانه هایی که کاغذ دیواری از جنس کاغذی در آن بکار رفته، هنگام جابجایی اثاث منزل به خصوص اشیاء سنگینی مانند مبلمان، باید تا حد امکان دقت کنید تا لبه های مبل به کاغذ دیواری برخورد نکند و سطح آنرا خراش نداده و یا موجب پاره شدن کاغذ دیواری نشود. البته کاغذ های دیواری کاغذی، نسبت به کاغذ های دیواری دیگر، قیمت شان ارزان تر است. 

کاغذ دیواری کاغذی

کاغذ دیواری PVC با روکش وینیل:

این نوع کاغذ دیواری کیفیت بالاتری دارد و بسیار محکم و بادوام قابل شستشو و معمولا تا 5 سال دوام می آورند. خوشبختانه این نوع کاغذهای دیواری، ضد خش بوده و به سختی پاره می شود. کاغذ دیواری های پی وی سی (PVC) قابل شستشو بوده و معمولا از لحاظ ابعاد در دو نوع کوچک 5 مترمربع و بزرگ 16 مترمربع در بازار وجود دارد.

کاغذ دیواری PVC وانیل

کاغذ دیواری نانو:

این نوع کاغذ های دیواری جدیدتر از انواع دیگر بوده و در سالهای اخیر طراحی و ساخته و به بازارهای جهان عرضه شدند. کاغذ دیواری نانو، با استفاده از تکنولوژی نانو (تکنولوژی ذرات) ساخته می شوند و به دلیل کیفیت ساخت بالا و تکنولوژی های بکار رفته در آنها ویژگی های مثبت زیادی دارند از جمله ضد دوده و کثیفی بودن، پاره نشدن، ضد حساسیت (آلرژی)، مقاومت بالا در برابر نور خورشید (به خصوص در تابستان) و همچنین عایق صدا و گرما.

کاغذ دیواری نانو

کاغذ دیواری مخملی:

کاغذ دیواری مخملی از نظر ظاهری یکی از زیباترین انواع کاغذهای دیواری است و بر روی سطح بیرونی آن، نقش و نگارهایی از جنس مخمل وجود دارد. البته این مخمل ها می تواند از جنس پارچه و یا پلاستیک باشند که معمولا نوع پارچه ای آنها زیباتر و چشم نواز تر است. کاغذ دیواری مخملی زیبایی خاصی دارد و بسیاری از مردم این نوع کاغد دیواری را به دلیل ظاهر آن به انواع دیگر ترجیح می دهند. البته از لحاظ قیمت هم گرانتر از کاغذ های دیواری دیگر است. طرح بسیاری این نوع کاغذ دیواری ها، بصورت کلاسیک است و معمولا رنگ آنها تیره است که بکار گیری آنها می تواند در خانه فضایی آرامش بخش و بسیار جذاب را ایجاد کند. 

کاغذ دیواری مخملی

کاغذ دیواری سه بعدی:

این نوع کاغذ دیواری هم از انواع نسبتا جدید می باشد و بیشتر نزد جوانان محبوبیت دارد. طراحی جالب آنها موجب می شود که طرح روی آن از فاصله چند متری، کاملا برجسته و به نوعی سه بعدی بنظر آید. در حال حاضر در بازارهای جهانی طرح های مختلف و متنوعی از این کاغذهای دیواری موجودند که بسیار پرطرفدار بوده و مردم در سالهای اخیر از آنها استقبال کرده اند. طرح های شاد و جذاب وقتی بصورت سه بعدی بنظر می آیند، جلوه خاصی به فضای منزل می بخشند که موجب بالاتر رفتن روحیه افراد در آن مکان می شود. به خصوص طرح های سیه بعدی مرتبط با یک آبشار، جنگل، دریا و بطور خلاصه هر طرح زیبای مربوط به طبیعت. از مزایای کاغذ دیواری سه بعدی، در کنار کیفیت بالا، قابلیت شستشو و دوام بالای آنهاست.  

کاغذ دیواری سه بعدی

کاغذ دیواری الیاف طبیعی:

کاغذ دیواری با الیاف طبیعی، معمولا در بازارهای جهانی گرانتر از انواع دیگر کاغذهای دیواری است و کمیاب است. ساخت آنها با استفاده از چوب صورت می گیرد و مزیای زیادی دارد از جمله قابلیت شستشو. خبر خوب برای طرفداران محیط زیست اینکه این نوع کاغذ های دیواری الیاف طبیعی کاملا با طبیعت سازگار هستند. 

کاغذ دیواری با الیاف طبیعی

البته این نوعی از دسته بندی ساده کاغذهای دیواری بود. در بعضی وب سایتها ممکن است بر اساس نوع طرح آنها هم دسته بندی صورت بگیرد. مثلا بر اساس گلدار بودن یا طرح های آجری و یا طرح کاغذ های دیواری برجسته و غیره. 

}