شیشه لمینیت V Lam

این نوع لمینت ها از دو یا چند لایه شیشه ای که با استفاده از گرما و فشار به هم چسبانده شده اند و یک لایه پلیمر از جنس PVB و یا  EVA و یا ionoplast  (از نوع طویلش) در داخل آن قرار دارد. این نوع شیشه ها دارای ایمنی بیشتری نسبت به شیشه های معمولی هستند و در صورت شکستن، بر خلاف شیشه های معمولی، ذرات آنها ناگهان به قطعات ریز و برنده خرد نمی شوند و تا حد زیادی قطعات شکسته شده به هم متصل باقی می مانند.

اختراع این نوع شیشه ها توسط یک دانشمند و شیمیدان فرانسوی به نام "ادوارد بندیکناس" صورت گرفت و در جنگ جهانی اول اولین بار از این نوع شیشه ها استفاده شد. بعدها از اواخر دهه 1930 میلادی شرکت اتومبیل سازی "فورد" شروع به استفاده از این نوع شیشه ها در خودروها کرد و این امر تا کنون ادامه دارد و در صنعت خودروسازی امروزه از این نوع شیشه ها استفاده می شود.

شیشه Vlam
البته نوع دیگری از این لمینت های شیشه ای نیز موجودند که از جنس رزین (صمغ گیاهی) تولید می شوند. به این مدلCIP  (مخفف عبارت   Cast In Place) نیز می گویند. در زمانی که صمغ مذاب را می خواهند بین دو صفحه بریزند، از نوارچسب برای لبه های لایه های شیشه ای استفاده می شود. این نوع  صمغ ، ازعبور اشعه UV  تا حد زیادی جلوگیری کرده و بخش عمده آنرا جذب می کنند. این نوع صمغ در جهان، فقط در نیوزلند بدست می آید.

در نتیجه، محصولی بدست می آید که قابل اطمینان و با دوام بوده و همچنین با قابلیت بالای شیشه بری خواهد بود، بطوری که برای بسیاری از مصارف در ساختمان ها و بناها بسیار مناسب است. امروزه خوشبختانه شیشه های لمینت دارای انواع مختلف و متنوعی جهت کاربردهای گوناگون هستند. از جمله: کف خانه و ساختمان، درب ورودی، دکوراسیون داخلی ، پنجره و نماهای ساختمان های شیشه ای، شیشه های خودروها و هواپیماها ، شیشه های ضد گلوله و غیره...

یکی از مزایای استفاده از این لمینت های شیشه ای این است که پروسه لمینت سازی (laminating Process) موجب می شود که انتخاب های نامحدودی در ترتیب و ترکیبات ساختارهای این نوع شیشه ها بوجود می آید. از طرف دیگر این نوع شیشه ها عایق صدا و حرارت نیز هستند و علاوه بر مسائل ایمنی، از این جهت هم استفاده از آنها در خانه و ساختمان ها بسیار مفید است.

شیشه لمنیت Vlam
ترکیبات شیشه های کنترل انرژی خورشیدی، لایه های داخلی مخصوص، شیشه ویژه چاپ رنگی، شیشه دکوری و غیره همه و همه موجب کاربردهای هر چه بیشتر این نوع لمینت ها در زمینه های مختلف طراحی و صنعتی می شوند و در بسیاری از مراکز مانند نمای ساختمان های تجاری، هتل ها، فرودگاه ها، رستوران های بزرگ، سینماها و غیره بکار گرفته می شوند.

شیشه سفت شده لمینت جهت امور ایمنی ساختمان هاو بناهایی که نمای شیشه ای دارند، بسیار مناسب است و از طرف دیگر برخی مدلهای آن (مانند نوع V-lam ) جهت استفاده در کف خانه ها و انواع نازک تر این لمینت های شیشه ای جهت ساخت آکواریوم خانگی نیز بکار می روند.

}