روانشناسی رنگها

یکی از نکات مهم در طراحی و دکوراسیون خانه، درست بکار بردن رنگ است. روانشناسی رنگ ها، کمک می کند که افراد بتوانند با استفاده درست از ترکیب رنگ ها در فضای خانه، و حتی در مراکز فرهنگی و هنری (مانند نمایشگاه ها و یا گالری های هنری) و یا مراکز دیگر (از قبیل رستوران، کافی شاپ، کتابخانه، بوتیک و فروشگاه ها) می تواند به جذب هر چه بیشتر افراد به آن محیط و داشتن فضایی آرامش بخش و مناسب کمک کند.

روانشناسی رنگ ها


استفاده درست از روانشناسی رنگ ها موجب می شود که افراد بتوانند محیطی را متناسب با نیاز و سلیقه خود ایجاد کنند. این مسئله در خانه بسیار کاربرد دارد، چرا که بیشتر افراد به رنگ های خاصی علاقه دارند و در علم روانشناسی هم هر یک از این رنگ ها به تناسب تاثیری که در ناخودآگاه ذهن انسان ها می گذارد، تعریف و مشخصاتی برای آنها آورده شده که در صورت اطلاع از آنها و بکار گیری صحیح دکوراسیون و یا رنگ درب و دیوار و حتی رنگ کفپوش خانه (مانندکفپوش لمینت) می تواند تاثیر بسیار مثبتی در روحیه افراد بگذارد.


از این رو، در این بخش هر یک از رنگ های پرکاربرد را جداگانه و به تفصیل از نقطه نظر روانشناسی توضیح می دهیم:

روانشناسی رنگ


روانشناسی رنگ بنفش:

معمولا بنفش نشان دهنده شجاعت، مدیریت و قاطعیت میزبان است. اگر از رنگ بنفش برای دیوارها و پرده ها به ویژه در اتاق غذاخوری یا نشیمن استفاده می کنید، بهتر است مبل ها رنگ روشنی داشته باشند یا اگر مبل ها را بنفش انتخاب کرده اید حتما دیوارها را روشن کنید. به این ترتیب، رنگ بنفش بکار رفته، قدرت بیشتری خواهد داشت ضمن این که می توانید از لوستری با حباب های بنفش یا از ظروفی که در آنها از طیف های مختلف رنگ بنفش استفاده شده روی میز، کتابخانه، قفسه و ویترین استفاده کنید.

روانشناسی رنگ بنفش


روانشناسی رنگ نارنجی:

رنگ نارنجی به عنوان رنگ گفتگو بیشتر شناخته می شود. این رنگ یکی از معدود رنگ هایی است که به بیننده قدرت بیان احساسات را می دهد و از طرف دیگر خاصیت ضدافسردگی هم دارد و به همین دلیل بسیاری از طراحان خانه ها، از آن برای رنگ اتاق بچه ها استفاده می کنند. رنگ نارنجی کج خلقی و زود رنجی را کم می کند. معمولاً اتاق نشیمن و هال را نارنجی رنگ می کنند چرا که نارنجی، رنگ ارتباط و صمیمیت است و مناسب برای جایی که افراد خانواده هر شب دور هم جمع می شوند. در خانه ای که رنگ پرده و مبل ها همه یکسان است دو، سه تا کوسن نارنجی قرار دهید و آن وقت ببینید که چه انرژی عجیبی در محیط پراکنده می شود. هر وقت حوصله تان از خانه سر رفت، کافی است یکی، دو شاخه گل نارنجی بخرید و روی میز بگذارید یا در محل کار یکی از زونکن ها یا حتی پد موس تان را نارنجی انتخاب کنید. فراموش نکنید که نارنجی رنگ جوانی است پس با بکار بردن رنگ نارنجی خودتان را جوان کنید.

روانشناسی رنگ نارنجی


روانشناسی رنگ قرمز:

رنگ قرمز یکی از گرم ترین رنگ هاست و عموما به عنوان رنگ برون گرایی و هیجان شناخته می شود. اولین پیغام قرمز برون گرایی است یعنی اگر قسمتی از دکور خانه تان قرمز باشد، سریع این پیام را به بیرون فرستاده اید که شما آدم برونگرایی هستید و عاشق ارتباط و رفت و آمد. بکار گرفتن رنگ قرمز در خانه یعنی عشق، انرژی، گرما، خوش بینی و هیجان. پس اگر دل تان یک اتاق گرم و نرم می خواهد بهتر است دیوارها را قرمز رنگ کنید. با این کار محیط، بسته تر و صمیمی تر می شود. البته این رنگ چندان مناسب اتاق خواب نیست برای اینکه رنگ قرمز دیوار میزان تنفس را زیاد و خواب و آرامش را کم می کند.

روانشناسی رنگ قرمز


روانشناسی رنگ سفید:

رنگ سفید، در علم روانشناسی رنگ بروز احساسات است. البته معمولا دیوارهای یک دست سفید، خنثی و خسته کننده به نظر می آیند و هیچ ایده خلاقانه ای ندارند. بنابراین ما به شما یک طرح کاملا سفید در فضای خانه را پیشنهاد نمی دهیم مگر این که نویسنده رمان های عاشقانه باشید! رنگ سفید به شدت احساسات را تحریک و حس نوستالژی و دلتنگی زیادی را تلقین می کند که همین مانع تفکر می شود. سفید همه رنگ ها را پس می زند پس بهترین استفاده از آن برای پس زمینه است، مثلا دیوار سفید مناسب ترین جا برای نشان دادن یک تابلوی شاهکار هنری است (به همین دلیل معمولا بیشتر نمایشگاه ها و یا گالری های هنری از این رنگ استفاده می کنند) و یا برای بیشتر جلوه دادن مبل های رنگی خانه بهتر است دیوارها سفید باشد. البته سفیدی دیوارها و وسایل خانه، یک خوبی دارد: اینکه فضا را بازتر نشان می دهد یا وقتی با رنگ های گرم ترکیب شود، احساس خوبی به بیننده القا می کند. یکی از مزایای دیگر این رنگ این است که جرم ها، ناپاکی ها و ذرات را بیشتر و بهتر نشان می دهد و به همین جهت در بیمارستان ها، آزمایشگاه ها و مراکزی از این قبیل از این رنگ استفاده می شود. ضمنا این رنگ نماد معصومیت و پاکی هم هست به همین جهت لباس عروس، سفید رنگ است.

روانشناسی رنگ سفید


روانشناسی رنگ آبی تیره:

رنگ آبی تیره، رنگ تفکر و منطق است. "ماکس لوشر" روانشناس معروف سوئیسی، سال های زیادی را جهت تحقیق در زمینه روانشناسی رنگ ها سپری کرد. او افراد را در موقعیت های مختلف و در ارتباط با رنگ ها قرار می داد و با استفاده از روش های خاص خودش احساسات آن ها را محک می زد. سرانجام بعد از مدتها مطالعه و تحقیق، "لوشر" در آزمایشگاه درباره رنگ آبی تیره یا سورمه ای به نتیجه جالبی رسید: این که بیشتر آدم ها تا در فضایی با در و دیوار آبی تیره قرار می گیرند احساسات شان تعطیل می شود و شروع به فکر کردن می کنند. گفته می شود در اتاقی که رنگ آبی تیره غالب است، اعضای خانواده راحت تر احساسات و هیجانات خودشان را کنترل می کنند. از این لحاظ کاربرد این رنگ در نقطه مقابل رنگ قرمز قرار می گیرد.

روانشناسی رنگ آبی تیره


روانشناسی رنگ سبز:

سبز آرامش بخش ترین رنگ در بین رنگ هاست و نشانه طبیعت. این رنگ نمادی از احساس امنیت نیز بشمار می رود. وقتی شما خانه را به رنگ سبز درمی آورید درواقع به دیگران این پیغام را می دهید که به دنبال آرامش و امنیت هستید. البته بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی معتقدند رنگ سبز زمانی بهترین و بیشترین تاثیر را دارد که رنگ نارنجی را در کنار خودش داشته باشد. سبز در این صورت رنگی فعال و پرشور و در عین حال لطیف می شود پس اگر در و دیوار خانه را سبز کرده اید، حتما استفاده از مبل های نارنجی یا پرده هایی با این رنگ را از یاد نبرید. اگر زیاد اهل رنگ سبز نیستید باز هم پیشنهاد ما این است که حداقل رنگ در ورودی، یک صندلی راحتی و یا میز کوچک خانه را حتما سبز انتخاب کنید. از این طریق حداقل گوشه ای از طراوت زندگی را به خانه آورده اید.

روانشناسی رنگ سبز

روانشناسی رنگ زرد:

مهم ترین خاصیت رنگ زرد در خانه جلب توجه و تمرکز است. این رنگ توانایی های ذهنی شما را افزایش می دهد تا بتوانید در گفت وگوها موثرتر باشید. به طور معمول کسانی که در خانه هایی با دکوراسیون زرد سر می کنند، نسبت به آدم های دیگر هم بیشتر حرف می زنند و هم بیشتر توجه می کنند. با این حال اگر زیاد در کار طراحی داخلی حرفه ای نیستید، بهتر است از این رنگ کمتر و بصورت سطحی به کار برده شود و در نهایت فقط برای رویه کوسن ها یا رنگ قاب عکس ها از آن بهره ببرید. البته برای ورودی خانه هم زرد یکی از بهترین رنگ هاست چراکه همان اول کار، حس دوستی به مهمان می دهد و او را برای ورود به خانه مشتاق می کند.

روانشناسی رنگ زرد


روانشناسی رنگ آبی:

رنگ آبی به طور واضح یک پیام دارد: حس اعتماد. اگر آبی رنگ مورد علاقه تان بوده است و در و دیوار خانه تان هم آبی رنگ است خیال تان راحت باشد که هر فردی پایش را به خانه شما می گذارد در درجه اول، احساس آرامش می کند و بعد اطمینان. این رنگ، رنگ صلح و آرامش است. در کنار این مسئله، آبی رنگ محبوب اتاق کودکان هم هست. جالب است که بدانید، بیشتر کلاس های درس در جهان، آبی رنگ هستند برای این که رنگ آبی به مرور زمان بهره وری، شعور و میزان خلاقیت فکری را بالا می برد. البته کاربرد آبی در خانه کمی متفاوت است. از آنجا که رنگ آبی جلوی هر حرکتی را می گیرد و سطح هیجان را پایین می آورد، بهتر است برای اتاق خواب و دیوار های حمام از این رنگ استفاده شود.

روانشناسی رنگ آبی


روانشناسی رنگ مشکی:

این رنگ از جمله رنگ هایی است که کاربردهای متفاوتی داشته و در مورد آن در علم روانشناسی نظرات و دیدگاهی مختلفی بیان می شود. از یک طرف، مشکی رنگ قدرت و تسلط است و از طرف دیگر رنگ غم و عزاداری. از طرف دیگر به دلیل اینکه لباس های مشکی معمولا افراد کمی لاغرتر نشان می دهند، یکی از رنگ هایی است که در مد لباس بسیار بکار می رود ولی در فضای خانه و دکوراسیون کمتر از آن استفاده می شود. مگر در فضاهایی که حالت شطرنجی دارند (مثلا کفپوش شطرنجی آشپزخانه) می توان گفت که این رنگ تقریبا در فضای خانه کمترین کاربرد را دارد و از آنجایی که معمولا رنگی است که کمتر کسی به آن علاقه مند است، معمولا از این رنگ کمترین استفاده در فضای خانه صورت می گیرد. ضمنا رنگ مشکی گرما را به خود جذب می کند.

روانشناسی رنگ مشکی


}