تمام رنگ‌ها از تركیب این 3رنگ ساخته می‌شود

یکی از عناصر اصلی دكوراسیون و چیدمان خانه ها، مسئله بکار گیری رنگ است. به خصوص استفاده از رنگ در دکور خانه که بسیار مهم است و در روحیه افراد تاثیر می گذارد. به خصوص سه رنگ اصلی آبی، قرمز و زرد که تمام رنگها از تركیب این سه رنگ ساخته میشود.

اهمیت رنگ بکار رفته در خانه ها، از آنجا بیشتر می شود که در طول شبانه روز اغلب مردم، بیشترین زمان خود را خانه می گذرانند. به همین دلیل رنگ آمیزی خانه تاثیر زیادی را بر روحیه افراد میگذارد. به همین جهت با پیشرفت علوم مختلف از جمله علم روانشناسی و همچنین پیشرفت معماری و فضاسازی داخلی خانه ها، کم کم توجه به کاربرد و نوع بکارگیری رنگ ها مطابق با اصول و نحوه تاثیر گذاری هر چه بهتر آنها بر روی افراد، مطرح و مطابق با اصول، پیاده سازی شد.

از این رو با بیشتر شدن امکانات و تنوع دکوراسیون و نحوه چیدمان منزل با استفاده از کاغذ دیواری،کفپوش پارکت لمینت و چیدن وسایل مختلف و همچنین رنگ آمیزی دیوارها، سقف و سایر بخشها متنوع تر ولی در عین حال مشکل تر شده است. اما با این وجود، امکان اینکه بنا به شرایط دکور خانه و همچنین سلیقه هر خانواده به ویژه زوج های جوان بتوان بهترین رنگ آمیزی مورد نظر را برای بدست آوردن یک نتیجه مناسب طراحی و پیاده سازی کرد، وجود دارد. از این رو با شناخت هرچه بهتر رنگ ها می توانید در فضای خانه تان به خصوص اگر قصد اسباب کشی به خانه جدید و یا بازسازی خانه دارید، فضایی شیک و زیبا و از طرف دیگر موثر در روحیه خود و سایر افراد ساکن در خانه را ایجاد کنید.

تمام رنگ ها از این 3 رنگ ساخته می شوند


حال با دسته بندی رنگ ها و ترکیب آنها با یکدیگر آشنا می شویم:


رنگ های اصلی:

سه رنگ اصلی در علم تئوری رنگ ها، رنگ های آبی، قرمز و زرد هستند که تمام رنگ ها در واقع از ترکیب این سه رنگ به وجود می آیند.


رنگ های مکمل:

این رنگ ها شامل سه رنگ بنفش، نارنجی و سبز هستند و هر کدام از آنها از ترکیب رنگ های اصلی دیگر به وجود می آیند. بنفش از ترکیب آبی و قرمز ایجاد می شود، نارنجی از ترکیب زرد و قرمز و رنگ سبز هم از ترکیب آبی و زرد بوجود می آید. این رنگ ها، با یکدیگر هم فاز نیستند و برای استفاده از آنها در یک مجموعه باید خیلی دقت کرد. بطوری که بهتر است هر یک از رنگ های مکمل در کنار رنگ های اصلی بکار برده شوند تا بهترین جلوه را از خود نشان دهند. مثلا ترکیب کوسن های نارنجی در کنار پیش زمینه سبز یا بنفش معمولا ترکیب زیبایی از آب در نمی آید ولی ترکیب نارنجی و زرد می تواند برای بخش هایی از خانه بسیار مناسب باشد.


رنگ های خنثی:

این رنگ ها طیف وسیعی دارند و یکی از مزایای استفاده از آنها این است که می توان براحتی آنها را رنگ های دیگر اعم از رنگ های اصلی و یا رنگ های مکمل ترکیب و استفاده کرد. از جمله رنگ های خنثی می توان به رنگ های خاکستری، سفید، بژ، قهوه ای شکلاتی و غیره... اشاره کرد که هر کدام کاربردهای خاص خودشان را دارند.


رنگ های گرم و سرد:

در تئوری رنگها، ویژگی تحت عنوان گرمی و سردی رنگ ها وجود دارد كه در واقع بر پایه شدت انعکاس نور از آن رنگ است.به همین جهت این دسته بندی صورت می گیرد و معمولا در دکوراسیون و رنگ آمیزی خانه ها، صحبت از استفاده از رنگ های گرم و یا سرد می شود. البته در حالت کلی، این مسئله یعنی سرد یا گرم بودن رنگ ها، در روانشناسی رنگ ها هم اهمیت دارد. رنگ های گرم را طیف رنگ های نزدیک به مادون قرمز و برعکس رنگ های سرد را طیف رنگ های نزدیک به فرابنفش تشکیل می دهند.

رنگ های اصلی که تمام رنگ ها از آنها ساخته می شوند


رنگ آکسان:

رنگ های آکسان در واقع رنگ های تند و درخشانی هستند كه به عنوان مکمل رنگ های دیگر بکار رفته در هر فضایی (از قبیل خانه) بکار می روند. کاربرد اصلی این رنگ ها ایجاد تنوع انرژی و شاداب کردن فضای رنگ های آن محیط است. مثلا بکار گیری رنگ صورتی تند در اتاق یا سالنی که رنگ آمیزی محیط آن با استفاده از رنگ های تیره یا نیمه تیره مانند قهوه ای صورت گرفته است.


رنگ زمینه:

رنگی است که در فضای یک محیط بکاربرده می شود از قبیل رنگ های پیش زمینه درب، دیوارها و سقف. این رنگ به نوعی رنگ غالب در آن محیط است و از رنگ های دیگر بیشتر به چشم می آید. از این رو رنگ زمینه، معمولا به عنوان پس زمینه ای در اتاق و یا بخش های مختلف خانه مورد استفاده قرار می گیرد و هماهنگ کردن رنگ های دیگر با آن امری است مهم و کلیدی.


رنگ های غالب:

رنگی است که بیشتر از همه به چشم می آید و لزوما رنگ زمینه یا پیش زمینه نیست! بلکه رنگی است که اغلب هنگامی که وارد آن محیط (مثلا خانه یا رستوران) می شویم، بیشتر از بقیه رنگ ها جلب توجه می کند و سریع تر به چشم فرد تازه وارد، دیده شده و بر روی ذهن او تاثیر می گذارد. تصور کنید که وارد یک فست فود یا رستوران شده اید که در بخش هایی از دکور آنجا از رنگ قرمز پررنگ استفاده شده بطوری که بیننده ناخودآگاه توجه اش به آن جلب می شود، این رنگ هر چقدر هم که محدود استفاده شده باشد، رنگ غالب در آنجا به حساب می آید.


رنگهای هم خانواده:

رنگ هایی که در یک طیف رنگی قرار دارند و با هم سازگار هستند. این رنگ ها با یکدیگر هماهنگ بوده و براحتی می توان از آنها در کنار هم در محیط خانه استفاده کرد. مثلا خانواده رنگ آبی از یک طرف شامل رنگ های آبی مایل به سبز و از طرف دیگر رنگ آبی مایل به بنفش است.


}