ظرافت در تزیین خانه

از قدیم، در بسیاری از کشورها و سرزمین های جهان، تزیینات خانه اهمیت زیادی داشته. به خصوص در هنگام برگزاری مهمانی ها، جشن ها و آیین های مذهبی و ملی. از جمله استفاده و بکار گیری وسایل و اشیاء تزیینی مانند کوسن و متکا به خصوص از جنس مخمل و یا ساتن های زیبای گلدوزی شده. این نوع تزیینات نه تنها موجب افزایش زیبایی و بهبود وضعیت محیط خانه می شوند، بلکه مورد علاقه خانم ها نیز بوده و امروزه در بسیاری از خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند.


از طرف دیگر در فرهنگ سنتی بسیاری از کشورها، از جمله ایران در دوران قدیم بخشی از فضای خانه، اختصاص به خانمها داشت که بسیاری از این اشیاء تزیینی از جمله کوسن ها و متکاهای زیبا در آنجا گذاشته می شد. این اشیاء زیبایی تزیینی با دقت و ظرافت خاصی گلدوزی و سوزن دوزی شده بودند و زینت بخش فضای خانه بودند.
در کنار این مسئله، چیدمان مبلمان و میز و صندلی ها هم کمک موثری به هر چه زیباتر نشان دادن این تزیینات و دکوراسیون خانه می کنند. ولی در صورتی که از ترکیب این چیدمان در کنار برخی آثار صنایع دستی و هنرهای ظریف سنتی استفاده شود، می تواند دکور و تزییانت یک خانه را به بهترین نحو ممکن نشان دهند و موجب افزایش انرژی مثبت در فضای آن خانه شود. این مسئله در درجه اول برای خود افراد ساکن در منزل می تواند بسیار مفید باشد.

ظرافت در تزیین فضای خانه


از قدیم بسیاری از مادران و مادربزرگ ها، در خانه های ایرانی خودشان اقدام به دوختن بسیاری از تزیینات پارچه ای ساده در منزل می کردند و کارهایی از قبیل سرمه دوزی، مروارید دوزی، قلاب بافی رواج داشت. حتی در بسیاری از خانه ها، بافتن فرش و گلیم هم توسط خانم خانه انجام می شد.


امروزه هر چند دیگر مثل دوران گذشته، خانمها به خصوص در شهرهای بزرگ اکثرا فرصت چنین کارهایی را ندارند، اما در عوض می توانید از طریق فروشگاه ها و یا مراکز فروش صنایع دستی و هنری چنین آثار و وسایل زیبای تزیین کننده فضای خانه را با قیمت های مناسب خریداری و از آنها در منزل استفاده کنید.


استفاده از متکاها و کوسن های پولک دوزی شده و منجوق شده در فضاهایی مانند اتاق حال، پذیرایی و یا اتاق خواب می تواند به تنوع رنگ و دکور این فضاها کمک زیادی کند و از یکنواختی و خسته کننده بودن این مکان ها، تا حد زیادی جلوگیری کند.


البته در کنار این تزیینات، همانطور که در مقالات قبلی هم گفته ایم، بکار بردن رنگ ها مطابق با روانشناسی رنگ ها، نحوه درست از یک کفپوش مناسب (مانند لمینت کف) و چیدمان صحیح مبل و اثاثیه منزل همه در کنار هم، اهمیت دارند.


}