چطور پارکت لمینت را تمیز کنیم؟

شاید یکی از نگرانی ها و دغدغه های ذهنی بسیاری از علاقه مندان به خرید کفپوش لمینت، چگونگی نظافت و تمیز کردن سطح آن است. امروزه بدلیل کیفیت بالای ساخت کفپوش پارکت لمینت، نیاز چندانی به مراقبت ندارند ولی نکات مهم و کلیدی را باید در نظر گرفت تا هر چه بیشتر دوام آنها افزایش پیدا کرده و موجب زیبایی هر چه بیشتر منزل و یا هر مکانی در آن مورد استفاده قرار گرفته اند، شود. 

پاک کردن و تمیز کردن کف خانه یکی از اموری است که هر از چند گاهی باید صورت بگیرد. در مکان هایی که دارای کف پوش لمینت هستند، همانند بسیاری از سطوح کف پوش دیگر، می توانید کف خانه را با استفاده از یک جارو برقی تمیز کرده و در صورت نیاز در مرحله بعدی می توانید براحتی از یک طی استفاده کنید. لطفا دقت کنید که رطوبت چندان برای بیشتر لمینت ها مفید نیست و در صورتی که آب (و مایعات) روی سطح آن ریخته شده بهتر است در اسرع وقت به دقت سطح لمینت پارکت، را خشک کرده و سپس به دقت با استفاده از یک دستمال مخصوص پاک کردن ، سطح آن بطور کامل تمیز و پاک شود. 

یکی از مزایای نصب و استفاده از پارکت لمینت آلمانی این است که در کنار دوام بالا و زیبایی تایل های آنها، تمیز کردن آنها بسیار ساده است و براحتی صورت گرفته و پس از این کار از داشتن یک کفپوش زیبا و تمیز لذت خواهید برد. 

چطور پارکت لمینت را تمیز کنیم

البته در سالهای اخیر بسیاری از انواع جدید پارکت لمینت ها، ضد آب هستند و از این لحاظ معمولا هیچ مشکلی بوجود نمی آید (به خصوص پارکت لمینت آلمانی وروکس) ولی احتیاط را نباید فراموش کرد و حتی در صورت بکار گیری و نصب این نوع لمینت ها، باز هم بهتر است که مراقب باشید هیچ گونه مایعاتی بر روی سطح آنها نریزد و در صورتی که این اتفاق افتاد ظرف چند دقیقه آن سطح را به دقت پاک کرده و خشک کنید. 

البته گفته می شود که این نوع پارکت لمینت های ضد آب، بین 24 ساعت الی 72 ساعت، معمولا در برابر آب دوام می آورند و مشکلی پیش نمی آید اما دقت داشته باشید که آب و یا مایعات ریخته شده در روی سطح ممکن است حتی در حد چند قطره به لولای اتصال دهنده آنها (که به آن "کلیک" می گویند) نفوذ کرده و کمی از عمر آنها بکاهد. لذا بهتر است که از این لحاظ همیشه کاملا مراقب باشید. 

چطور کفپوش لمینت را تمیز کنیم

در مجموع در یک جمع بندی کلی ، می توان نکات زیر را جهت تمیز نگه داشتن کف پوش لمینت پارکت در نظر گرفت:

استفاده از جاروبرقی جهت پاک کردن گرد و خاک و ذرات ریز از سطح آن.
در صورت ریخته شدن آب و یا سایر مایعات (مخصوصا مایعاتی که ترکیبات قلیایی و یا اسیدی دارند) بلافاصله محل مورد نظر را به دقت خشک کرده و تمیز کنید تا هیچ آسیبی به سطح و یا لایه های درونی لمینت وارد نشود.
از بکار بردن مواد شوینده معمول (به خصوص موادی که حاوی ترکیبات شیمیایی مانند کار و آمونیاک هستند) و یا صابون ها و پودرهای شوینده که دارای آنزیم های قوی هستند، خودداری کرده و بجای آنها، در صورت نیاز از شوینده های مخصوص لمینت می توانید جهت این کار استفاده کنید. (مانند محصولاتی که بر روی آنها نوشته شده: Hard Surface Flooring Cleaner)
مواظب باشید تا موادی مانند شمع مذاب، جوهر، آدامس و غیره که ممکن است به سطح آن چسبیده و به مرور شکل ظاهر سطوح بیرونی را کمی زشت و حتی دچار آسیب دیده (هر چند بصورت جزئی) کنند، بر روی سطح آن نچسبند. اگر چنین اتفاقی افتاد، با استفاده از مواد شوینده مخصوص لمینت استفاده و پس از پاک شدن کامل آثار آن، به دقت جای آنرا خشک کنید. و یا اینکه در صورت در دسترس نبودن این مواد، در ابتدا با کمی یخ آنها را به آرامی جدا کرده و سپس با استفاده از وسیله ای صاف و نازک (مانند یک صفحه در حد یک کارت بانکی و یا شبیه آن) به آرامی آن موارد ریخته شده بر روی سطح لمینت را پاک کرده و از آنجا جمع کنید. البته در این روش باید دقت کنید که در مرحله آخر موجب ایجاد خراش بر روی سطح آن نشوید. سپس سطح را با یک دستمال به آرامی پاک کنید.
هنگام پاک کردن دقت کنید که طی و یا پارچه ای که از آن جهت خشک و تمیز کردن سطح لمینت استفاده می شود، چندان ضخیم و خش دار نباشند تا هنگام کشیدن بر روی سطح کف پوش، بر روی آن هیچ خراش و یا آسیبی ایجاد نکند.
جهت براق کردن و تمیز کردن کامل سطح لازم نیست از انواع وسایل و ابزارهای تمیز کننده و براق کننده موجود در بازار، استفاده کنید. بهتر است پیش از اینکار حتما با فروشنده و یا کارشناسان این امر مشورت کنید.
اگر برای تمیز کردن سطوح لمینت از آب استفاده می کنید علاوه بر خشک کردن دقیق آن پس از پایان کار، دقت کنید که دمای آن چندان زیاد نباشد و بهتر است که آب ولرم باشد.

تمیز کردن کف پارکت لمنیت

و در پایان باز هم بر این نکته تاکید می کنیم که دوام لیمنت پارکت ها در حالت کلی زیاد هستند و حتی بیشتر از پارکت چوبی است ولی جهت حفظ پاکیزگی و نظافت آنها باید موارد نام برده را رعایت کنید. 

}