نگهداری لمینت؟

 

خوشبختانه کفپوش پارکت لمینت‌ مانند سرامیک و سنگ به راحتی تمیز می‌شوند. برای نگهداری لمینت، نظافت و درخشندگی آنها لازم نیست که از واکس یا پولیش استفاده کنید. فقط به یک تکه پارچه مرطوب و کمی آب گرم، نیاز دارید. البته بهتر است که از شوینده های مخصوص پارکت لمینت، که از طریق فروشندگان لمینت پارکت و بعضی فروشگاه های زنجیره های می توان آنها را خریداری کرد، نیز استفاده کنید.

هرگز لوازم سنگین و اسباب اثاثیه‌های سنگین و یا نیمه سنگین خانه را بر روی سطح لمینت‌ها نکشید چون به سرعت خراشیده می‌شوند و به سطح بیرونی لمینت آسیب وارد می کنند.
توجه داشته باشید که اگر پارکت لمینت ها و یا پارکت چوبی به خوبی نصب نشده باشند بین آنها شکاف یا فضای خالی دیده می‌شود. در این صورت آب و رطوبت به بخش داخلی آنها نفوذ کرده و عمر مفید کفپوش‌ها کم می‌شود.

نگهداری از پارکت لمینت

نکته مهم دیگر این است که برای تمیز کردن لمینت‌ها از مواد شوینده خانگی استفاده نکنید چون ممکن است به سطح آنها آسیب وارد کند. اگر بخواهیم قدم به قدم و در چند مرحله کار تمیز کردن و نگهداری لمینت پارکت، در اولین مرحله، برای پاک کردن گرد و خاک از روی سطح لمینت ها، جاروبرقی بهترین وسیله است. حتی استفاده از جاروهای بخار‌شوی نیز جهت این امر، توصیه نمی‌شود. سعی کنید که هر از گاهی، سطح کفپوش لمینت ها را پاک کنید و برای این کار هنگام جاروکشیدن، در جهت طول تایل ها، به دقت و به آرامی جارو بکشید. اما پس از استفاده از آن، در مرحله بعدی می توانید پس از خریداری مواد شوینده مخصوص لمینت پارکت، با استفاده از طی به آرامی آنرا به سطح کفپوش لمنیت مالیده و آنرا به آرامی تمیز کنید. بهتر است این کار را از داخل فضای مورد نظر (اتاق و یا سالنی که کف آن لمینت است) طوری تمیز کنید و طی بکشید که هنگام این کار بعد از تمیز کردن هر ردیف، طوری ردیف های دیگر را تمیز کنیم که موقع بیرون آمدن از فضای آن محل، مجبور نشویم که از روی سطوح تمیز شده عبور کنیم. 

البته یادآوری این نکته ضروری است که در کل، کفپوش اتاق های لمنیت پارکت نباید خیس و یا مرطوب بمانند، از این جهت باید بر خشک نگه داشتن این نوع کفپوش ها کاملا دقت کنید. هر چند که اخیرا انواع جدیدتر پارکت لمینت آلمانی عرضه شده به بازار دارای مقاومت بیشتری در این زمینه است ولی توجه داشته باشید که وجود آب و یا سایر مایعات بر روی کفپوش لمینت بین 24 الی 72 ساعت، ممکن است چندان مشکلی در سطوح ظاهری آنها ایجاد نکند اما این بدین معنی نیست که در این زمینه بی احتیاطی کنید. بهتر است در همان دقایق اول و یا در نهایت ظرف یک و یا حداکثر دو ساعت از خیس شدن سطح بیرونی لمینت، آنرا به دقت پاک و خشک کنید. اگر برای شما هم سئوال پیش آمده که چطور پارکت لمینت را تمیز کنیم؟ و یا از آن نگهداری درست کنیم، توصیه می کنیم که این موارد را به دقت مطالعه و اجرا نمایید. 

نگهداری از کفپوش پارکت لمینت

در مجموع جهت پاک کردن و برطرف کردن لکه ها و موادی که بر روی سطح لمینت چسبیده اند، روش های زیر را می توان استفاده کرد:

لکه های چربی و یا روغن:  در ابتدا با استفاده از تکه های یخ، کاری کنید که چربی ها جمع شده و آماده پاکسازی شوند سپس با استفاده از قاشق پلاستیکی آنها را جمع کرده و به آرامی از سطح کفپوش لمینت پاک کنید.
لکه های خون:  با استفاده از کمی مایع شیشه شوی، آنرا پاک کرده و سپس با یک دستمال خشک آن محل را به دقت خشک کنید.
لکه جوهر:  یک دستمال پارچه ای نرم که را کمی خیس کرده و به مواد شوینده لمینت آغشته کنید و بر روی ناحیه ای که جوهر بر روی آنجا ریخته به آرامی بکشید و پاک کنید.
آدامس:  یکی از بدترین اتفاقات در منزل، افتادن آدامس و چسبیدن آن بر روی زمین است. اما نگران نباشید، بخش اصلی لکه آدامس را می توان با دست و یا یک کارد پلاستیکی به آرامی جدا کرد و از روی زمین برداشت اما بخش های باقی مانده را با استفاده از حوله و یا دستمال پارچه ای که کمی آغشته به آب گرم و یا شوینده های  مخصوص لمنیت است، به آرامی پاک کنید.

نگهداری از کفپوش لمینت

در هر صورت اگر مجبور به انجام هر یک از اقدامات نامبرده بالا شدید، لطفا توجه داشته باشید که پاکسازی سطح کفپوش را به دقت و به آرامی انجام داده و به هیچ وجه از پارچه های زبر و خشن استفاده نکنید تا آسیبی به آن وارد نشود. 

و اینکه بهتر است پارکت لمینت‌های ارزان قیمت، به عنوان کفپوش فضاهای پرتردد و شلوغ، به ‌کار برده نشوند چون ممکن است که عمر و دوام کمی داشته باشند و خیلی زود فرسوده و یا کهنه ‌شوند، هر چند که باز هم در این صورت براحتی تعویض و قطعات جدید لمینت نصب می شوند. 

همچنین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که رطوبت دشمن اصلی پارکت و لمینت‌ است. به همین دلیل سابقا استفاده از این کفپوش‌ها برای کف آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی توصیه نمی‌شد. هر چند که اخیرا مدلهای جدید لمینت آلمانی به بازار عرضه شده که مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارند و بسیار با کیفیت تر هستند. 

و در نهایت توصیه دیگری که جهت پاکیزه نگه داشتن کف منزل تان به شما داریم استفاده از پادری است. شاید بسیاری از مردم به این امر توجه زیادی نشان ندهند، اما استفاده از پادری می تواند - به خصوص هنگام ورود به منزل - موجب شود که آشغال و یا ذرات ریزی که به کف کفش چسبیده اند، را با استفاده از آن براحتی پاک کرد و پس از ورود به منزل، ذرات ریز و یا گرد و خاک کمتری وارد شود. 

در حال حاضر خوشبختانه شوینده های مناسب و محیط زیست دوست در فروشگاه ها و مراکز تجاری به فروش می رسند که به کسانی که از کفپوش های پارکت لمینت در منزل شان استفاده شده، توصیه می شود.

}