چیدمان زیبای منزل یعنی این!

چیدمان منزل و طراحی دکوراسیون مناسب خانه یکی از مهم ترین مسائلی است که باید در خانه ها رعایت کرد. چیدمان وسایل منزل (از جمله چیدمان مبلمان منزل، طرز چیدمان پذیرایی، چیدمان اتاق خواب و ...) همه نکات مهمی هستند که باید رعایت شوند.


به یاد داشته باشید که چیدمان درست اشیاء و وسایل خانه می تواند کمک بزرگی به هر چه بهتر نشان دادن فضای منزل کند. در کنار استفاده از المان های مهمی مانند کفپوش پارکت لمینت (که توصیه می کنیم حتما از یک پارکت لمینت درجه یک مانند پارکت لمینت آلمانی وروکس استفاده کنید)، کاغذ دیواری، رنگ آمیزی دیوارها و سقف و استفاده از پنجره ها و یا ترکیب عناصر دیگر، هماهنگی بین عناصر تشکیل دهنده فضای خانه بسیار مهم است.


چیدمان زیبای منزل


ایجاد تعادل:

ایجاد هماهنگی و تعادل بین عناصر محیط خانه یکی از مهم ترین قدمهای ایجاد یک دکوراسیون مناسب است. این تعادل همواره با رعیات یک سری نکات مهم ولی در عین حال ساده، قابل اجراست. البته بسته به نوع فضایی که می خواهید در آن چیدمان خاص خود را بکار ببرید، این مسئله فرق می کند برای مثال در فضاهای کلاسیک که عموما دارای طراحی ساده ای در فضا هستند، رعایت اصل تقارن در آن محیط ها بسیار مهم است. مانند خانه های قدیمی که فضاهای بزرگ و اتاق خواب های بزرگی داشتند. ولی برعکس در معماری مدرن و یا پست مدرن، رعایت تقارن و هماهنگی دقیق اشیاء و اجزای دکور خانه چندان مهم نیست.


شکل هندسی فضای خانه:

مسئله دیگر این است که شکل اتاق ها به چه صورت است. معمولا در بسیاری از کشورهای جهان، بیشتر اتاق ها و سالن های خانه به شکل مکعب مستطیل هستند و به نوعی یکی از اشکال هندسی کلاسیک خانه را در خود دارند. در چنین فضایی راحت تر می توانید چیدمان منزل ایرانی ساده را انجام دهید. چیدمان ساده منزل هم زیبایی خاص خود را دارد البته به شرط آنکه با سلیقه انجام شود. در فضاهای مستطیلی شکل می توانید با سلیقه از پس بسیاری از مسائل بر آیید مثلا اگر سالن پذیرایی خانه شما بصورت مستطیلی شکل است، می توانید عملا آنرا به دو نصف کنید و با استفاده از پارتیشن های بزرگ چوبی عملا دو بخش را از هم تفکیک کنید و یا این کار را با جابجایی عناصر آن انجام دهید. مثلا در یک طرف مبلمان و تلویزیون و در طرف دیگر میز نهارخوری را قرار دهید.


اما اگر فضای مورد نظر شما گرد و یا نیم دایره باشد - مثلا در بعضی خانه های ویلایی - در آن صورت چیدمان مدرن و حتی پست مدرن دکوراسیون خانه راحت تر صورت می گیرد و اغلب مجبور به ایجاد تقارن در چنین فضایی نیستید.


ولی در نهایت فضای مربعی شکل هم در نوع خود یکی از فضاهایی است که می توانید در آن هم نوع دکور کلاسیک و هم مدرن را بکار ببرید. در چنین فضاهایی ایجاد و یا عدم ایجاد تعادل و تقارن بر عهده شماست و در واقع بنا به نوع چیدمانی که مد نظر دارید، می توانید از چنین فضاهایی حداکثر استفاده را ببرید.


سقف خانه:

مسئله مهم دیگر سقف خانه است، طرح و رنگ و همچنین ارتفاع آن همه از عواملی هستند که اهمیت بسیاری دارند. نکته جالب اینجاست که لزوما نباید برای یکبار سقف خانه به رنگ و یا طرح خاصی درآید و افراد ساکن در آن منزل فکر کنند که تا ابد سقف باید به همان صورت باقی بماند! خیر، اینطور نیست. در صورتی که پس از چند سال به هر دلیلی تمایل داشتید که سقف خانه را عوض و یا ظاهر آنرا تغییر دهید، می توانید برای مثال از قطعات چوبی بر روی آن استفاده و یا رنگ آنرا عوض کنید.


از طرف دیگر ارتفاع سقف هم نقشی تعیین کننده دارد. اگر به یاد داشته باشید، دوران قدیم سقف بیشتر خانه ها و ساختمان ها، ارتفاع بلندی داشت ولی به مرور زمان این ارتفاع در بسیاری از خانه ها کمتر و کمتر شد. یکی از مزایای داشتن سقف بلند این است که فضایی کلاسیک ایجاد می کند و به خصوص برای مکان های رسمی، داشتن سقف بلند کمک زیادی به رسمی بودن فضا می کند. به همین دلیل است که بسیاری از تالارها، رستوران های بزرگ، سالن های کنفرانس، مراکز اپرا، سالن های تئاتر و غیره دارای سقف های بلندی هستند.


اما در مقابل سقف کوتاه، به نوعی صمیمت را در محیط افزایش می دهد و معمولا برای فضاهای کوچک و خانواده های کم جمعیت تر مناسب است.


درب و پنجره ها:

نوع در و پنجره ها هم عامل تعیین کننده دیگری است که هم در خانه و هم در ویلاها و یا ساختمان ها تاثیر گذار است. نوع و جنس در و پنجره اعم از فلز، چوب و همچنین رنگ آنها همه عوامل مهمی در این بین هستند. البته در مورد پنجره می توان با استفاده از پرده تا حد زیادی ساده بودن طرح آن و همچنین مسئله دید از فضای بیرون را پوشش داد. دقت کنید که در هنگام ساخت یا بازسازی خانه انتخاب در و پنجره ها به بهترین نحو ممکن باید انجام شود تا هم فضای خانه را زیباتر جلوه دهد و هم در عین حال از نمای بیرون، پنجره ها در عین ساده گی نقش مثبتی در نمای خانه و یا ساختمان ایفا کنند. لذت اهمیت رنگ و جنس آنها و همچنین پرده ها را دست کم نگیرید.


عناصر تزیینی در خانه:

مسئله دیگر بکار بردن اشیاء و لوازم تزیینی در فضای خانه است. بسیاری از این وسایل و لوازم وجودشان الزامی نیست ولی می توان از آنها جهت هر چه زیباتر کردن فضای خانه استفاده کرد. مثلا کوسن های رنگی، قاب های عکس، تابلوهای زیبا، وسایل تزئئینی مانند ظروف و بشقاب های رنگی یادگاری، گل و گیاه و ... گذاشتن هر کدام از این ها به خصوص گل و گیاهان طبیعی در فضای خانه می تواند موجب افزایش شادابی و سرزنده بودن دکوراسیون در محیط خانه شود.


لوازم گرمایشی و سرمایشی:

بکار گرفتن لوازم و عناصری که نقش مهمی در گرم کردن و یا سرد کردن هوای محیط خانه دارند، از قبیل شومینه، شوفاژ، کولرهای گازی و اسپیلت همه می توانند هر چند مختصر ولی نقشی در دکور خانه ایفا کنند. بنابراین پیش از نصب و راه اندازی هر کدام از آنها در خانه به دقت فکر کنید و از قبل بررسی های لازم را تا حد امکان انجام دهید.

}