اتاق های ناهار خوری کوچک که در فضا صرفه جویی می کنند

اتاق ناهار خوری یکی از مهم ترین بخش های یک خانه است. محل صرف غذا هنگام نهار و شام. به خصوص زمانی که مهمان دارید، این بخش از خانه به نوعی نمادی از فضای خانه شما و طرز چیدمان وسایل پذیرایی نیز در آن بسیار اهمیت دارد.


اما نکته مهم در این میان، میز ناهارخوری است که میزی است که افراد خانواده و یا مهمان هایشان جهت صرف غذا از آن استفاده می کنند. در دوران قدیم خانواده ها سعی می کردند میز ناهارخوری بزرگ سفارش داده و خریداری کنند. در آن دوران به دلیل گرم تر بودن فضای خانواده ها و روابط اقوام با یکدیگر مهمانی های پر جمعیت بیشتر برگذار می شد. ولی امروزه با کوچک تر شدن تعداد افراد خانواده ها و کمتر شدن مهمانی ها، بیشتر جوانان تلاش می کنند که میز ناهارخوری خود را تا حد امکان کوچک تر و جمع و جور تر انتخاب کنند بطوری که رنگ، شکل و طرح میزها نیز به درستی انتخاب شده و با دیگر اجزای دکوراسیون خانه تا حد امکان هماهنگ باشد.


امروزه بیشتر خانواده ها از میزهای مستطیل شکل و یا گرد استفاده می کنند. البته هر یک از این دو نوع میز ناهارخوری کاربردهای خاص خود را دارند. میزهای مستطیلی شکل، علاوه بر زیبایی و کمک به فضای خانه، محیط را نیز تا حد زیادی رسمیت می بخشند به خصوص در مهمانی ها و تشریفات مجالس خانگی. ای میزها قابلیت این را دارند که در صورتی که تعداد افرادی که کنار آن می نشینند زیاد باشد، می توان صندلی در هر یک از کنج های آن اضافه کرد و از این لحاظ از نظر تعداد افرادی که دور آن می توانند بنشینند، نسبت به میزهای گرد برتری دارد.

اتاق های نهارخوری کوچک که در فضا صرفه جویی می کنند


اما میزهای گرد از نظر روانشناسی، حس صمیمت و یکسان بودن جایگاه افرادی که دور آن نشسته اند را القا می کنند. البته میزهای گرد ناهارخوری، حمل و نقل آسان آنها و همچنین سهولت جابجا کردن آنها در فضای خانه است. مزیت دیگر آنها این است که هنگام صرف نهار یا شام، دسترسی افراد از هر طرف به غذاها و نوشیدنی ها کاملا میسر است.


میز ناهارخوری می تواند کمک بزرگی به دکور اتاق ناهارخوری کند. اتاق های ناهارخوری با دکور ساده را می توان با استفاده از یک میز ناهارخوری مناسب، زیبا جلوه داد. حتی می توان با استفاده از هماهنگ کردن هر چه بهتر آن با رنگ کفپوش خانه (مثلا کفپوش پارکت لمینت) فضا را دلنشین تر و زیباتر کرد. حتی در این گونه اتاق ها می توانید میزی متفاوت را انتخاب کنید. به طور مثال، میزهای بیضی یا هشت ضلعی، که به اتاق های ساده، شخصیت و جلوه خاصی می بخشند.
اتاق های نهارخوری کوچک


معمولا طراحی و دکوراسیون اتاق غذاخوری کوچک کمی دشوارتر از طراحی دکور اتاق های نشیمن و یا پذیرایی کوچک است. چرا که باید از حداقل فضا، حداکثر استفاده را ببرید و در عین زیباتر کردن محیط باید اندازه ها و مقیاس ها را نیز در نظر بگیرید. برای مثال مقدار فضایی که در اختیار دارید جهت قرار دادن میز ناهارخوری را به دقت در نظر داشته باشید. ممکن است شما در فروشگاهی، میز ناهارخوری را انتخاب کنید ولی پس از خریداری و گذاشتن آن در اتاق ناهارخوری، اندازه آن بزرگ باشد و منجر به محدود تر شدن فضای ناهارخوری شود.


این نکته را هم در پایان به یاد داشته باشید که همیشه لازم نیست خودتان را به زحمت بیندازید، بلکه می توانید حتی از صندلی های غیر مشابه و یا از کاناپه به عنوان میز غذاخوری استفاده کنید. کافی است کمی سلیقه و خلاقیت به خرج داده و تلاش کنید تا با استفاده از وسایل و لوازم تزئینی آنرا به بهترین نحو ممکن تزئین و از آن استفاده کنید. به این ترتیب دست شما برای هر چه زیباتر کردن فضای منزل باز خواهد بود.

}