چگونه اتاق کار هنری داشته باشیم؟

داشتن یک اتاق کار هنری خواسته بسیاری از هنرمندان و حتی افراد عادی است که به دنیای هنر علاقه مند هستند. استفاده از کفپوش های چوبی (مانند پارکت لمینت)، نصب تابلوهای هنری، چیدمان صحیح کتابخانه و مسائل دیگر می تواند کمک بزرگی به کسانی که به چنین دکورهایی علاقه مند هستند، باشد.


اینکه محل کار یا زندگی شما دارای دیوارهای خالی از هر گونه آثار هنری و جذاب باشد، چندان جالب نیست. ایجاد یک دکوراسیون مدرن و هنری که خستگی را از تن شما و همکاران (و یا اعضای خانواده در منزل) در آورد و به شما روحیه مثبت بدهد، اهمیت زیادی دارد. امروزه بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی به این مسئله اهمیت زیادی می دهند و از طرف دیگر گالری ها، نمایشگاه ها، شرکت ها، فروشگاه ها، کافی شاپ ها، فست فودها و بسیاری از مراکز خرید تلاش می کنند تا با خلق یک دکوراسیون هنری سعی در جذب هر چه بیشتر مشتریان و مخاطبان به سوی خود کرده و یا روحیه پرسنل خود را تقویت و آنها را هر چه بیشتر به کار و فعالیت تشویق کنند.

چگونه یک اتاق هنری داشته باشیم


در واقع یکی از رموز موفقیت شرکت های بزرگ جهان به ویژه شرکت هایی که در زمینه تکنولوژی ها و فناوری های جدید الکترونیک و کامپیوتر فعالیت دارند، همین است. اگر نگاهی به تصاویر منتشر شده از شرکت هایی مانند گوگل یا مایکروسافت بیندازید به خوبی به اهمیت این نکته پی خواهید برد. این شرکت ها تلاش می کنند تا با استفاده از بهترین دکوراسیون هنری فضایی خلاق و مثبت ایجاد کنند و تا حد امکان از این طریق به کارکنان خود انرژی مثبت بدهند.


در اینجا اصولی را بررسی می کنیم تا جهت رسیدن به این هدف بتوانید یک اتاق هنری در منزل و یا محل کار و فعالیت خود داشته باشید:

استفاده از کفپوش چوبی:

همانطور که اشاره شد کفپوش های چوبی مانند پارکت چوبی و یا پارکت لمینت می توانند به دلیل طرح های زیبایی که دارند و به نوعی جلوه ای از طبیعت را در فضای خانه و یا محیط کار تداعی می کنند (و البته مزایای متعدد دیگر از جمله پایداری و دوام بالا، کاربردهای پارکت لمینت در مراکز و مکان های مختلف، نصب آسان، وجود تنوع طرح و رنگ در انواع پارکت لمینت و...) و به خصوص با استفاده از پارکت سه بعدی می توان فضای هنری خانه و یا محل کار را دگرگون کرده و با استفاده از این نوع کفپوش ها با طرح سه بعدی براحتی یک محیط هنری و منطبق با فضای افراد اهل علم و هنر ایجاد کرد. به یاد داشته باشید که یکی از عناصر مورد استفاده در فضاهای هنری استفاده از چوب و یا ترکیبات آن (مانند MDF و HDF) است.


استفاده از گیاهان:

قرار دادن گلدان های تزیینی و گل و گیاه در دفتر کار، فروشگاه و یا منزل هر یک می تواند انرژی مثبت را افزایش دهد و زیبایی محیط را دوچندان کند. به یاد داشته باشید که گلها و گیاهان موجوداتی زنده (البته بدون آگاهی) هستند و وجود آنها در محل زندگی و یا کار می تواند جلوه بهتری به این محیط ها ببخشد.


نصب و استفاده از یادگاری ها:

بسیاری از کسانی که این روزها به شهرها یا کشورهای دیگر جهان سفر می کنند، تلاش می کنند تا در اولین فرصت سوغاتی هایی از آن شهر یا کشور خریداری و به یادگار نگه دارند. حال چه بهتر که این سوغاتی ها و اشیاء یادگاری را بتوان در گوشه ای از خانه یا محل کار آویزان و یا نصب کرد. مثلا یادگاری هایی مانند تکه ای فرش یا قالی، کاشی های تزیینی زیبا، صنایع دستی، تابلوهای هنری، اشیاء تزیینی قابل نصب بر روی یخچال، بشقاب های تزیینی و ...
در صورت استفاده درست از چنین یادگاری هایی می توان هم خاطرات سفر را زنده نگه داشت و هم کمک بزرگی به دکوراسیون محیط کرد.


اهمیت سقف:

سقف خانه و یا محل کار لزوما نباید طرح و رنگی ساده و یکدست داشته باشد. بلکه می توان با کمک گرفتن از متخصصین طراحی داخلی، براحتی از دکورها و طرح های زیبا و متنوع سقف بهره مند شد.

کتابخانه:

یکی از نشانه های اهل فرهنگ و هنر وجود کتابخانه هر چند کوچک در خانه و یا دفتر کار آنهاست. وجود یک کتابخانه کوچک می تواند کمک بزرگی به دکور فضا کند به خصوص اگر چیدمان کتاب ها به درستی در آن صورت گرفته باشد و یا از اشیاء تزیینی در لابلای قفسه ها استفاده شده باشد.


استفاده از مبلمان، میز و صندلی های چوبی با رنگ های متنوع و جذاب می تواند کمک بزرگی به چنین فضایی کند.


استفاده از پوستر:

اگر دقت کرده باشید در بسیاری از آموزشگاه های سینمایی و هنری، کافی شاپ ها و یا محل زندگی برخی هنرمندان پوسترهای بزرگ و جذابی بر روی دیوار نصب شده. پوستر هنرپیشه ها، فیلم ها و یا سریال های تلویزیونی معروف که هر کدام می توانند زینت بخش فضای کار یا محل زندگی یک هنرمند و یا یک فرد طرفدار دنیای هنر باشد.


ایجاد فضایی پست مدرن:

خارج شدن از بستر فضای طراحی و فضاسازی کلاسیک و یا مدرن می تواند کمک بزرگی به ایجاد یک محیط جذاب هنری کند.


}