چگونه مناسب ترین پارکت را انتخاب کنیم؟

انتخاب مناسب ترین پارکت به عنوان کفپوش ذهن بسیاری از خریداران را به خود مشغول کرده است. انتخاب بهترین کفپوش برای اتاق خواب، انتخاب زیباترین رنگ پارکت (به ویژه بهترین رنگ پارکت برای پذیرایی) و موارد مشابه دیگر که هنگام خرید پارکت لمینت اهمیت دارند، نقش مهمی در تغییر دکوراسیون داخلی منزل دارند. پارکت لمینت یکی از بهترین نوع کفپوش های چوبی است که دهه ها از ساخت و روانه شدن آن به بازارهای جهان می گذرد و اکنون استفاده از پارکت چوبی و پارکت لمینت در سطح جهان بسیار گسترش پیدا کرده بطوری که بسیاری از خانه ها، فروشگاه ها، مغازه ها، فست فودها، رستوران ها، مراکز آموزشی، فرهنگی، علمی و ... از این نوع کفپوش ها استفاده می کنند.


در این میان استفاده از پارکت چوبی مزایای فراوانی دارد از جمله طبیعی بودن آن، زیبایی و داشتن طرح های مختلف، جذابیت، دوام مناسب و قابل انطباق با رنگ ها و طرح های سایر بخش های دکوراسیون خانه (از جمله رنگ دیوار و یا کاغذ دیواری و یا قرنیز و مبلمان) .

چگونه مناسب ترین پارکت را انتخاب کنیم


مقاومت پارکت در برابر آسیب های احتمالی:

امروزه انواع پارکت مختلف و متنوعی در بازارهای جهان عرضه می شوند که دارای طرح ها و رنگ های مختلفی هستند. بیشتر این کفپوش ها دارای مقاومت نسبتا خوبی در برابر بسیاری از عوامل محیطی هستند از جمله خراش سطحی، ضربه و فشار وارد شده ناشی از اجسام سنگین. خوشبختانه به دلیل اینکه کفپوش پارکت چوبی از جنس چوب های مختلفی ساخته می شوند، برخی از چوب های بکار رفته مقاوم ترند و در نتیجه پارکت چوبی تولید شده نیز قویتر و بادوام تر خواهد بود.


رنگ پارکت:

رنگ های پارکت متنوعند و از طیف های مختلف رنگ های روشن تا تیره را در بر می گیرند. به همین جهت به دلیل اهمیت انتخاب رنگ این کفپوش ها قبلا در بخش لمینت تیره بهتر است یا روشن؟ به بررسی این مسئله پرداخته ایم. اما بطور خلاصه اگر بخواهیم یک یادآوری کنیم باید بگوییم که پارکت تیره برای مکان هایی که نور کمی دارند و یا در آنها تشریفات اهمیت خاصی دارد و یا فضا به اندازه کافی بزرگ هست، می تواند مفید باشد. اما در مقابل پارکت های رنگ روشن به این دلیل که فضا را بزرگ تر نشان می دهد و نور را دفع می کند مناسب بسیاری از خانه ها است. ضمنا استفاده از رنگ روشن چه در کفپوش و چه در اجزای دیگر دکور خانه موجب می شود که محیط بزرگتر و وسیع تر بنظر بیاید و از این رو استفاده از طیف رنگ های روشن برای فضاهای کوچک بهتر است.

مناسب ترین پارکت را انتخاب کنیم


البته بهتر است در این کار تعادل را رعایت کنید چرا که اگر در تمام عناصر دکور خانه از قبیل سقف، دیوار، کفپوش و غیره همه رنگ های روشن بکار برود در آن صورت این رنگ ها حالتی سرد و مرده به فضای خانه ممکن است بدهند. بنابراین بکار گیری ترکیب رنگ های شاد در کنار آنها و حتی ترکیب رنگ های دکوراسیون خانه با رنگ های تیره بسیاری از مواقع نتیجه مناسبی را ایجاد می کند و فضای خانه را شادتر و متنوع تر می کند.


حالا نکته جالب اینجاست که اگر طیف رنگ های کفپوش پارکت چوبی و سقف و دیوارها متفاوت باشند، در هر حالت نتیجه متفاوتی ایجاد می شود:

• در صورتی که رنگ دیوار تیره انتخاب شود ولی سقف خانه و کفپوش هر دو رنگ های روشن داشته باشند، از نظر بصری خطوط افقی بیشتری دیده می شوند که البته در درازمدت ممکن است این امر منجر به خسته شدن چشم افراد شود.
• در صورتی که رنگ کفپوش پارکت روشن انتخاب شود ولی سقف و دیوار هر دو تیره رنگ باشند، فضای مورد نظر (اعم از سالن، اتاق و غیره) بلندتر و با ارتفاع بیشتری بنظر می رسد.
• اگر کفپوش رنگ تیره داشته باشد اما سقف و دیوار هر دو رنگ های روشن داشته باشند، فضا پهن تر بنظر می رسد.
• در صورتی که سقف و کفپوش رنگ هایشان تیره باشد ولی دیوارها روشن، آنگاه فضا پهن تر ولی کم ارتفاع تر بنظر می رسد.
• در حالتی که رنگ های دیوار و کف تیره و تنها رنگ بکار برده در سقف روشن باشد، آنوقت چنین محیطی، فضای زیرزمین را القا می کند که از این رو معمولا در آپارتمان ها و خانه این حالت را در دکور خانه بکار نمی برند.

انتخاب مناسب ترین پارکت


در نهایت این نکته را در نظر داشته باشید که بکارگیری کفپوش های چوبی و خرید پارکت چوبی و یا پارکت لمینت از کفپوش های دیگر بسیار بهتر است و ضمن اینکه قیمت پارکت چوبی با توجه به کیفیت مناسب و مزایای استفاده از آن بسیار مقرون به صرفه است.

}