رنگ‌های مناسب برای اتاق خواب

طراحی دکوراسیون اتاق خواب و فضاسازی در آن اهمیت خاصی دارد. چرا که اعضای یک خانواده دارای سلیقه و یا دیدگاه های خاصی هستند که باید آنها را در نظر گرفت و البته از مسائل مهمی مانند زیبایی شناسی و تئوری رنگ ها نیز نباید غافل شد.


رنگ های مناسب اتاق خواب هر فرد را می توان با توجه به نکات و موارد متعددی در نظر گرفت و سپس در اتاق های خواب هر فرد پیاده سازی کرد. البته در این میان باید کارکرد اصلی اتاق خواب یعنی وجود یک فضای آرامش بخش که فرد براحتی در آن احساس امنیت و آرامش کند را نیز نباید از نظر دور نگه داشت.
به همین جهت سعی کردیم تا نکات مهم را جهت انتخاب رنگ اتاق خواب بصورت مختصر و مفید در این بخش گردآوری کنیم:


بکارگیری رنگ روشن در اتاق خواب:

انتخاب رنگ های روشن در اتاق خواب، معمولا کاری است که انجام آن توصیه نمی شود. چرا که به دلیل بازتاب بیشتر نور از سطح اجسامی که دارای رنگ های روشن هستند، فضای اتاق را روشن می کنند و این به ویژه در مناطقی با آب و هوای گرم و یا مناطق جنوبی اصلا مناسب نیست.


در صورتی که در برخی مناطق شمالی و یا قطبی از رنگ های روشن در اتاق استفاده شود، می توان از ترکیب آنها با رنگ های ملایم تر براحتی یک ترکیب رنگ بسیار مناسب را در محیط اتاق خواب ایجاد کرد. ترکیبی که نه تنها زیبا بلکه آرامش بخش نیز باشد.

رنگ های مناسب اتاق خواب


رنگ های گرم:

استفاده از رنگ هایی مانند قرمز آجری، طلایی و یا نارنجی می تواند یک اتاق خواب زیبا و باشکوه را برای شما مهیا سازند. البته در کنار این مسئله می توان از تابلوهای رنگی زیبا و دکور مناسب در این فضا نیز نهایت استفاده را برد تا نتیجه نهایی هر چه بهتر شود.


ترکیب برخی از رنگ ها با یکدیگر می تواند اتاق خواب شما را بسیار زیبا و دلنشین کند. هر رنگی بنا به نوع انرژی که به فضای اتاق می بخشد، در واقع به نوعی حس متفاوتی را در فرد هنگام استراحت القا می کند و چه بهتر که این رنگ ها دارای طیف رنگ هم خانواده و مشابه یکدیگر باشند. در این صورت راحت تر می توان از آنها در اتاق خواب های خانه استفاده کرد و انرژی مثبت و حس آرامش بیشتری را در افراد ایجاد خواهد کرد. رنگ هایی از قبیل:

• سبز و زرد
• سبز و صورتی
• سبز و قهوه ای
• خاکستری و زرد
• آبی و مرجانی
• آبی و خاکستری
• خاکستری و قهوه ای
• صورتی و مسی
• آبی و نارنجی
• ترکیب طیف رنگ قرمز

رنگ های مناسب برای اتاق خواب


در هر یک از این حالتها می توانید با استفاده از تنالیته رنگ های مورد نظر و هماهنگ کردن طیف رنگ های بکار رفته ترکیب مورد نظر را در اتاق خواب ایجاد کنیم. حتی جهت این کار می توانید از نظر کارشناسان طراحی داخلی ساختمان و همچنین نمونه های موجود در کاتالوگ ها و یا وب سایت های مختلف اینترنتی کمک بگیرید.


در نهایت این را هم به یاد داشته باشید که در طراحی رنگ اتاق کودک باید دقت کافی را بکار ببرید. چرا که با استفاده از رنگ های ملایم باید تا حد امکان محیط اتاق خواب وی را تبدیل به محیطی کاملا آرامش بخش کرد.


اما برای اتاق خواب نوجوانان - به ویژه پسرهای نوجوان - لازم نیست رنگ های کاملا ملایم بکار برده شود. حتی استفاده از رنگ هایی که شور و هیجان ایجاد می کند نیز می تواند برای آنها مفید باشد.


در پایان این را هم فراموش نکنید که با استفاده از سایر عناصر دکور اتاق خواب و بکار گیری ترکیب رنگ های مناسب آنها می توانید فضا را هر چه بهتر و بیشتر جذاب تر و بهتر کنید. اشیاء تزیینی و یا غیر تزیینی مانند تابلو، کوسن های رنگی، آویزهای مختلف، گلدان، آباژور و ... که می توانند کمک بزرگی به ترکیب بندی مناسب رنگ های اتاق خواب کنند.


}