نکات مهم چیدمان مبلمان در منزل

چیدمان مبلمان در منزل یکی از کارهایی است که هنگام اسباب کشی و یا بازسازی خانه به فکر افراد می رسد. اینکه چه مبلمانی با چه طرح و ظاهری و یا رنگی خریداری کنند و از طرف دیگر چگونه آنرا در فضای خانه قرار دهند؟ به عبارت دیگر چیدمان مبلمان در منزل چگونه باشد؟

به این منظور یعنی محل و فاصله درست مبلمان نسبت به بخش های مختلف اتاق پذیرایی یا نشیمن باید به درستی در نظر گرفته شود تا حتی الامکان بهترین نتیجه حاصل شود و در درجه اول اعضای خانواده ساکن در آن منزل احساس راحتی و آرامش کنند. 

معمولا در بیشتر خانه ها چه بزرگ و چه کوچک محل قرارگیری مبلمان سالن و یا اتاق نشیمن است. جایی که نه تنها افراد خانواده بلکه حتی مهمان ها نیز هنگام ورود به آنجا می روند، به اتفاق بر روی مبلمان می نشینند و مشغول گفتگو و یا تماشای تلویزیون می شوند. 

بنابراین چیدمان مبلمان در خانه باید به نحوی صورت گیرد که تا حد امکان مهمان ها و اعضای خانواده همگی احساس آرامش و راحتی کنند. برای مثال یکی از مهمترین نکات چیدمان مبلمان این است که فاصله و جهت درستی نسبت به تلویزیون داشته باشد. بطوری که نه افرادی که روی مبل اتاق نشیمن خانه می نشینند، جهت تماشای تلویزیون مجبور نباشند گردن خود به سمت راست و یا چپ بچرخانند و یا فاصله آنها از تلویزیون بیش از حد کم و یا زیاد نباشد. چرا که ر هر یک از این موارد افراد بعد از دقایقی احساس ناراحتی خواهند کرد. 

نکات چیدمان مبلمان در منزل

معمولا توصیه می شود که در یک سمت اتاق نشیمن تلویزیون قرار داده شود و مبلمان بصورت نیم دایره در سمت دیگر اتاق تا افراد هنگامی بر روی مبل می نشینند بتوانند بصورت مستقیم به صفحه تلویزیون نگاه کنند. همچنین توصیه می شود که فاصله تلویزیون با مبل ها حدودا سه برابر طول صفحه نمایش تلویزیون باشد. بطوری که اگر برای مثال شما یک تلویزیون 65 اینچ در منزل دارید، بهتر است فاصله مبلمان شما با آن چیزی در حدود 195 اینچ باشد. 

همچنین فاصله بین دو قطعه مبلمان نباید بیشتر از دو یا سه متر باشد تا زمانی که اعضای خانواده و یا مهمان ها بر روی آنها نشسته اند، هنگام صحبت بین آنها فاصله زیادی نباشد و بتوانند براحتی با هم صحبت کنند. 

هنگام چیدمان مبلمان به عناصر دیگر فضای اتاق از جمله فرش (در صورت وجود)، اشیاء تزیینی و تابلوهای عکس و یا گل و گیاه در صورتی که در این فضا قرار داده اید نیز توجه کنید. 

سعی کنید طوری این اشیاء را هنگام چیدن مبلمان را در این بخش از خانه قرار دهید که اشخاص حتی زمانی که بر روی مبلمان نشسته اند و استراحت می کنند نیز بتوانند این اشیاء را براحتی ببینند.برای مثال زمانی که فردی بر روی مبل های راحتی نشسته از یک طرف بتواند صفحه تلویزیون را ببیند و با کمی چرخاندن سرش به سمت دیگر اتاق نشیمن، تابلوهای عکس و یا گلدان های دارای گل و گیاهان را ببیند. به این ترتیب فرد احساس آرامش بیشتری در اتاق نشیمن خانه خواهد داشت و مبلمان نقش موثر و مثبتی را در این زمینه با قرار گیری درست و صحیح ایفا خواهند کرد. 

}