Happy christmas

جشن کریسمس (که به آن نوئل هم گفته می شود) در واقع جشن زادروز حضرت عیسی مسیح است. البته بین مسیحیان جهان در زمینه برگزاری این جشن مهم و مقدس دین مسیحی، کمی اختلاف نظرهست و بعضی از مسیحیان کاتولیک، بیشتر پیروان مذهب ارتدوکس و همچنین بیشتر مسیحیان پروتستان، جشن کریسمس را در ۲۵ ام ماه دسامبر برگزار می کنند ولی بعضی از گروه ها و پیروان سایر مذاهب این دین، جشن کریسمس را به هنگام شامگاه ۲۴ ام دسامبر جشن می گیرند. جالب است که بدانید که بعضی از  مسیحیان کشورهای اروپای شرقی از جمله ارتودوکس های روسیه، اوکراین و مسیحیان سرزمین فلسطین و... به دلیل پیروی از گاهشماری یولیانی، در ۷ ام ژانویه جشن کریسمس را بر گزار می کنند. از طرف دیگر مسییحیان ارمنی نیز روز میلاد حضرت مسیح و روز غسل تعمید مسیح را در روز ششم ژانویه جشن می‌گیرند. امروزه این جشن، به عنوان مقدس ترین و مهم ترین جشن مسیحیان جهان، شناخته می شود.
درخت کریسمس
جشن کریسمس امروزه در بسیاری از کشورهای مسیحی جهان، به مدت دوازده روز برگزار و در این ایام بیشتر مراکز اداری، آموزشی، تولیدی و خدماتی تعطیل و یا نیمه تعطیل هستند. این ایام در 25 دسامبر هر سال شروع شده و تا جشن خاج‌شویان در روز ۶ ام ژانویه ادامه دارد. البته  روز عید پاک (که روز مصلوب شدن و رستاخیز حضرت عیسی شناخته می شود) ، نیز یکی از روزهای مهم نزد پیروان این دین به حساب می آید اما کریسمس از نظر بیشتر مسیحیان جهان - به خصوص مسیحیان کشورهای غربی - مهم تر است. لذا از دوران قدیم حساسیت زیادی در زمینه برگزاری جشن ها، مراسم و آیین های باشکوه مذهبی وجود داشته و در بسیاری از کشورهای مسیحی جهان، به این دلیل هر ساله تلاش زیادی می کنند تا مراسم این جشن را هر چه بهتر و باشکوه تر برگزار کنند. امروزه برای بسیاری از مردم، این ایام فرصت مناسبی جهت جمع شدن خانواده، اقوام و دوستان به دور هم و همچنین اهدا هدایا به خصوص به کودکان است. برای برگزاری جشن کریسمس، از درختان کاج استفاده می کنند و به زیباترین شکل ممکن آنرا تزئین می کنند. معمولا در بسیاری از کشورهای جهان، امروزه فردی خود را شبیه شخصیت خیالی و جالبی بنام پاپانوئل (بابانوئل) در می آورد که با دادن هدایا به کودکان، آنها را خوشحال می کند. این رسم یکی از زیباترین رسوم مذهبی جهان به شمار می آید. 

بابانوئل

اکنون شاید این سئوال برای بسیاری پیش بیاید که ریشه این کلمه از کجاست و کریسمس (Christmas) به چه معنی است؟ گفته می شود که ریشه این کلمه به سال 1050 میلادی باز می گردد زمانی که کلمات  Christes maesse  در زبان انگلیسی کم کم تبدیل به کلمه کریسمس شده و بعدها نیز همین کلمه کوتاه تر و بصورت مخفف به شکل Xmas خوانده شده. این کلمات در زبان های اروپایی قدیم به معنای عشای ربانی مسیح بوده.


امروزه در بسیاری از کشورهای مسیحی جهان، این جشن با شکوه هر چه تمام برگزار می شود. بسیاری از مسیحیان هنگام کریسمس به کلیساها می‌روند و در خانه ها درخت کاج را به زیبایی هر چه تمام چراغانی و تزئین می‌کنند و همچنین در بسیاری از محله های شهرها، دسته‌ ها و گروه های سرود به اجرای سرودها و آهنگ های مذهبی این جشن می پردازند که صحنه های بسیار جالب و تماشایی را ایجاد می کند.

در وروکس فلور با مقالات به روز و مهیج با ما همراه باشید.

}