تفاوت پارکت های چوبی و لمینت

اصطلاح پارکت به پوشش هایی کفی که به صورت همگن در کل مقاطع از چوب تشکیل شده اند اطلاق می‌شود.

پارکت های چوبی پس از نصب و در مرحله قبل از بهره برداری از محیط کار یا محیط مسکونی نیازمند یک سطح عملیات کاری مانند ساب (به منظور یکسان کردن رویه چوب)، لاک و رنگ پوششی می باشند. پارکت به دلیل رویه چوب طبیعی مقاومت نسبتا پایینی در قبال خط و خش داشته و در اثر گذر زمان و پس از گذشت چند سال لازم است تا سطح آن مجددا ساب خورده و پوشش آن تجدید شود.

کفپوش‌های پارکت به دلیل رویه طبیعی چوب و طرح های منحصر به فرد و غیر تکراری متفاوت هر رویه دارای طرحی ناب و بی بدیل بوده و در قیاس با پوشش های لمینت کف دارای کمترین تکرار طرح در هر سطح می باشند. پارکت به دلیل عدم استفاده از مواد صنعتی مانند چسب و ... به عنوان سالم ترین کفپوش جهان از نظر ساختاری شناخته می‌شود.

پارکت‌های چوبی با استفاده از گونه‌های مختلف چوب طبیعی ساخته شده و از نظر ابعاد ساختاری به دلیل ساخته شدن از چوب طبیعی اندازه های مختلفی از آن در بازار وجود دارند. پارکت فرآورده‌ای صد در صد طبیعی است و گرایش به ایجاد تعادل رطوبتی با محیط اطراف خود دارد، بنابراین بهتر است در فضای داخل و با حفظ رطوبت نسبی محیط (% ۵۵-۴۵) استفاده شود. تطابق با شرایط محیطی در برخی مواقع می تواند سبب ایجاد مشکلاتی در کارکرد پارکت چوب در محل زندگی و کار شما گردد. یکی از این مشکلات توانایی پایین پارکت های چوبی در تحمل رطوبت محیطی و تغییرات شکلی پارکت در اثر جذب و دفع رطوبت می باشد.


لمینت‌ها به کف پوش های استانداردی اطلاق می گردند که بر اساس استاندارد های اروپایی دارای لایه های مختلف پرس شده بر روی هم با تکنولوژی جدید و مغز چوب فشرده می باشد. تایل های لمینت در نگاه اول به صورت الوار های چوبی دیده می شوند اما با کمی دقت به یکسان بودن رویه (طرح چوب) پرینت شده بر روی این الوار ها در قیاس با تایل های چوبی می توان پی برد.

تنوع طرح پرینت شده بر روی کف پوش لمینت در لمینت های لوکس و لمینت های اروپایی بازار بیشتر بوده و هرچه قیمت لمینت پایین تر می آید این تنوع کمتر می شود. در واقع یکی از فاکتور های کاهش قیمت در  لمینت های ارزان و لمینت های چینی موجود در بازار کاش شدید تنوع طرح رویه لمینت می باشد. به طوری که با نگاه به کف خانه لمینت شده بعد از اجرا و نظافت سطح طرحی یکسان و خالی از تنوع را مشاهده می کنید. توجه به این نکته ضروری است که لمینت ها در گروه کفپوش‌های مدرن جای گرفته و دارای قدمتی کمتر از نیم قرن می باشند. لمینت‌ها برای اولین بار در سال ۱۹۷۷ توسط یک شرکت سوئدی اختراع شدند و هنوز جای بسیار زیادی برای پیشرفت در این پوشش کف چه به لحاظ تکنولوژی های تولید و چه به لحاظ تنوع طرح و رنگ دارند.

مزایای پاركت لمینت:

مزایای ذکر شده در حالت کلی و عمومی و برای لمینت های لوکس و دارای استاندار EN اروپا می باشند.
رویه آنتی باکتریال که در قیاس با رویه ای کفپوش هایی مانند پارکت، موکت و... بسیار هایجنیک تر و قابل قبول تر است.
مقاومت بسیار بالاتر در مقابل خط و خش در قیاس با پارکت های چوب طبیعی.
عدم انتشار گاز های سمی در مواجهه با حریق و مقاومت بالا در برابر اشتعال و تغییرات دمای بالای ناگهانی مانند مواجهه با آتش ناشی از سیگار و... در مقایسه با پوشش هایی مانند پارکت و موکت.
سرعت نصب بالاتر در مقایسه با کاشی و سرامیک.
تنوع بالای طرح و رنگ و یادآور حالت طبیعی و گرمای ذاتی چوب.
}