استفاده هوشمندانه از رنگ ها

استفاده هوشمندانه از رنگ ها به معنای استفاده کاربردی از آنهاست. به این ترتیب که با رعایت نکات زیبایی شناسی و همچنین تئوری و روانشناسی رنگ ها بتوانید از رنگ ها بهترین استفاده را ببرید. 

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که در این کار نباید افراط و تفریط کرد. یعنی از تنوع رنگ ها بیش از حد و یا برعکس بیش از حد ساده و یکنواخت نباید در محیط خانه بکار برده شود. چرا که در هر یک از دو حالت نامبرده نه تنها جهت چیدمان و طراحی دکوراسیون مشکل بوجود می آید بلکه پس از مدتی موجب خستگی و دلزدگی افراد مقیم آن خانه می شود. 

به همین جهت تاکید می کنیم که باید از رنگ ها بطور هوشمندانه ای استفاده کرد. شاید جالب باشد که بدانید در واقع استفاده مناسب از رنگ ها در فضای منزل و حتی دکوراسیون اداری تاثیر مستقیم بر هوش و ذکاوت افراد می گذارد. به همین جهت نه تنها روانشناسان بلکه طراحان معماری داخلی نیز بر اهمیت این مسئله تاکید دارند. 

استفاده مناسب از هر رنگ در فضایی مشخص می تواند هوش و قوه خلاقیت افراد را تحریک کرده و میزان کارایی ذهن آنها را نیز افزایش دهد. 
به همین جهت هر یک از رنگ ها و نوع استفاده کاربردی و هوشمندانه آنها را به شما معرفی می کنیم:

- رنگ آبی:

یکی از خلاقانه ترین و زیباترین رنگ ها رنگ آبی است. رنگ آسمان. این رنگ نه تنها آرامش بخش است بلکه قوه خلاقیت و هوش افراد را بطرز شگفت انگیزی فعال کرده و افزایش می دهد. به همین جهت طیف رنگ های آبی ملایم و یا کم رنگ امروزه در بسیاری از خانه ها و مراکز آموزشی و یا ورزشی (به خصوص استخرها) مورد استفاده قرار می گیرد. 
رنگ آبی علاوه بر افزایش میزان هوش و خلاقیت و همچنین آرامش در افراد (به خصوص کودکان و نوجوانان) موجب کاهش اشتهای افراد و افزایش تمرکز ذهن آنها می شود به همین جهت طیف آبی روشن و یا ملایم، رنگی بسیار مناسب جهت رنگ آمیزی دیوار کلاس های درس و یا اتاق های خانه است. 

استفاده هوشمندانه از رنگها

- رنگ زرد:

رنگ زرد یکی از زیباترین رنگ های روشن است. این رنگ در واقع به تمرکز و همچنین حافظه افراد کمک بزرگی می کند. به همین جهت برای محیط های آموزشی و یا تحقیقاتی بسیار مناسب است البته در صورتی که طیف رنگ های زرد کم رنگ انتخاب شود. 

از طرف دیگر این نکته را هم نباید از نظر دور نگه داشت که استفاده زیاد از این رنگ در مکان های نامبرده پس از مدتی موجب خستگی چشم و همچنین کاهش روحیه افراد می شود. به همین جهت توصیه می شود که رنگ زرد در مکان هایی مانند اتاق خواب استفاده نشود. در سایر بخش های منزل نیز در صورت استفاده بهتر است از رنگ هایی مانند زرد لیمویی بصورت ترکیبی در کنار رنگ های تیره استفاده شود تا کنتراست بوجود آمده مانع از خستگی افراد ساکن در خانه شود.

استفاده هوشمندانه از رنگ زرد

- رنگ سفید:

یک رنگ ساده و مناسب جهت بکارگیری در بسیاری از محیط های علمی، تحقیقاتی، بهداشتی و درمانی (از جمله آزمایشگاه ها) که البته در فضای منزل و یا شرکتها نیز می توان از آن استفاده کرد ولی باید توجه کرد که این رنگ در بسیاری از مواارد می تواند موجب سوق دادن ذهن افراد به خاطرات گذشته و یا ایجاد نگرانی نسبت به آینده شود. به همین جهت معمولا توصیه می شود که در صورت استفاده از رنگ سفید، طیف رنگ های ملایم و رنگ سفید شیری استفاده شود و هنگام رنگ آمیزی با رنگ های دیگر کمی ترکیب شود. 

استفاده هوشمندانه از رنگ سفید

- رنگ نارنجی:

رنگ نارنجی رنگ محبوب مردم هلند است. در واقع رنگ محبوب یکی از بهتیرن کشورهای اروپا و جهان. گفته می شود که رنگ نارنجی موجب افزایش انتقال اکسیژن به مغز افراد شده و به همین جهت هوش و قدرت یادگیری و حل مسائل مختلف را در آنها بیشتر می کند. به همین جهت یکی از بهترین و مفیدترین رنگ ها جهت افزایش خلاقیت و بهره بری به شمار می آید. 
به همین جهت اگر نگاهی به تصاویر دکوراسیون بسیاری از شرکتهای معروف بیندازید، می بینید که یکی از رنگ های بکار رفته در چیدمان و دکور آنها رنگ نارنجی است. البته همانطور که در مقدمه تاکید کردیم، نباید در استفاده از رنگ ها افراط کرد. به خصوص رنگ هایی مانند نارنجی که استفاده از آنها به عنوان رنگ پیش زمینه دیوارها به هیچ وجه توصیه نمی شود. به ویژه در مناطقی که آفتاب و روشنایی در آنها زیاد است. به همین جهت توصیه می شود که در صورت استفاده از طیف رنگ نارنجی حتما در کنار آن از ترکیب رنگ های مختلف به خصوص رنگ های تیره و یا ملایم استفاده شود.

در صورت استفاده از رنگ نارنجی تیره و یا ملایم در سراسر خانه این رنگ ممکن است تنش های ذهنی افراد و همچنین اشتهای آنها را افزایش دهد. به همین جهت توصیه می شود که در صورت تمایل به استفاده از آن تنها بخشی از دکور و یا دیوارها به رنگ نارنجی در آورده شوند و برای سایر بخش ها از رنگ های ملایم و یا روشن دیگر استفاده شود.
این رنگ از ترکیب رنگ های قرمز و زرد ساخته می شود.

استفاده هوشمندانه از رنگ نارنجی

- رنگ سیاه:

این رنگ یک رنگ کلاسیک و بسیار شیک است. به همین جهت هر چند سال یکبار طیف رنگ های سیاه در کنار رنگ های سفید در جهان مد روز می شود. رنگ سیاه در صورت استفاده صحیح در دکوراسیون خانه و یا مراکز مختلف اداری می تواند تاثیر مثبتی بر روحیه و ذهن آنها بگذارد. البته در صورتی که رنگ سیاه رنگ پیش زمینه نباشد و استفاده از آن در فضای خانه و دکوراسیون داخلی در کنار رنگ های متنوع دیگری صورت گیرد. 

در صورت استفاده درست از رنگ مشکی این رنگ می تواند کمک بزرگی به ذهن افراد و عملکرد بهتر آنها کند. به ویژه ایجاد یک فضای شطرنجی در محیط منزل و یا نمایشگاه ها و مراکز هنری از قبیل گالری ها. 

استفاده هوشمندانه از رنگ سیاه

- رنگ خاکستری:

معمولا گفته می شود که طیف رنگ خاکستری تاثیر چندانی در شکوفایی هوش و خلاقیت افراد به خصوص جوانان و نوجوانان ندارد اما شاید بتوان گفت با با استفاده درست و مناسب از آن می توان فضای خانه را متنوع تر کرد و با ایجاد یک دکور زیبا و دلنشین براحتی بتوان بر ذهن افراد تاثیر مثبت گذشات. بطوری که با ایجاد فضای مناسب و دکوراسیون آرامش بخش، به تمرکز ذهنی آنها در منزل کمک کرد.

استفاده هوشمندانه از رنگ خاکستری


}