انتخاب رنگ اتاق

انتخاب رنگ اتاق یکی از چالش های مهم افرادی است که قصد خرید خانه جدید و یا بازسازی دارند. رنگ اتاق تاثیر زیادی در روحیه افراد دارد. به خصوص هنگام شب و یا استراحت. 

رنگ اتاق معیار مهمی در میزان آرامش و احساس راحتی افراد به ویژه هنگام استراحت است. به همین جهت با استفاده از کاربرد رنگ ها در این بخش از خانه می توانید براحتی فضایی آرام و انرژی بخش را برای خود به ارمغان بیاورید. به یاد داشته باشید که هیچ چیزی به اندازه خواب و استراحت کافی برای فردی که پس از فعالیت های روزانه، از محل کار و یا تحصیل به خانه بر می گردد، مهم نیست. 

در مجموع طیف رنگ هایی که می توان در خانه ها استفاده کرد به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

رنگ های خنثی
رنگ های منفعل 
رنگ های پر جنب و جوش

هر یک از این رنگ ها را می توان در دکور بخش های خاصی از ساختمان ها و یا یا خانه ها استفاده کرد. حتی در بسیاری از موارد بصورت ترکیبی از رنگ های متضاد و یا هم طیف استفاده کرد و در صورتی که فردی خوش سلیقه باشید می توانید از رنگ ها بهترین استفاده را در فضای دکوراسیون داخلی خانه خود ببرید.

دقت کنید که از بعضی رنگ ها به دلیل حسی که در افراد ایجاد می کنند نمی توان به آسانی در اتاق خواب استفاده کرد. ولی برعکس بعضی از رنگ ها آرامش دهنده بوده و برای فضاهایی که فرد در آنها استراحت می کند، بسیار مناسبند. در ادامه هر یک از این حالتها را به اتفاق بررسی می کنیم:

- رنگ قرمز در اتاق خواب:

یکی از بدترین گزینه ها برای اتاق خواب رنگ قرمز است. چرا که این رنگ در واقع افزایش دهنده فشار خون و سطح آدرنالین در بدن انسان است و به همین جهت استفاده از آن در چنین فضایی توصیه نمی شود. 
البته رنگ قرمز رنگ عشق و از طرف دیگر رنگ پر جنب و جوشی محسوب می شود ولی جهت استفاده در بخش هایی از منزل از جمله اتاق خواب مناسب نیست. در صورت استفاده از طیف قرمز کم رنگ بهتر است استفاده شود و با استفاده از نورهای مصنوعی مانند آباژور می توان اثرات آنرا در هنگام شب تا حد امکان متعادل کرد.

- رنگ زرد در اتاق خواب:

رنگ زرد هم یکی از دیگر رنگ هایی است که توصیه می شود در اتاق خواب استفاده نشود. این رنگ به نوعی جلوه ای از روشنایی و تابش آفتاب است و در صورتی که بصورت وصیع در خانه - به خصوص در اتاق خواب - استفاده شود، ممکن است حس ناامیدی و یا پرخاشگری را در افراد (به خصوص کودکان و نوجوانان) القا کند. 
به همین جهت اتاق خواب بر خلاف آشپزخانه، سالن نشیمن، پذیرایی و حتی حمام مکان مناسبی جهت استفاده از این رنگ نیست. 

انتخاب رنگ اتاق

- رنگ آبی در اتاق خواب:

رنگ آبی یکی از بهترین رنگ ها است. به خصوص طیف آبی ملایم و یا کم رنگ. این رنگ نه تنها دریا بلکه آرامش خیال را به شما هدیه می دهد و فضایی دلنشین ایجاد می کند. آبی یکی از رنگ هایی است که می توان با استفاده از آن بسیاری از بخش های خانه را رنگ آمیزی و از آنم استفاده کرد. 

در بکارگیری تونالیته رنگ آبی باید دقت کرد چرا که رنگ آبی پر رنگ می تواند تاثیر معکوس بگذارد. به خصوص در بخش هایی از فضای خانه که نور طبیعی کمتر به آنجا می رسد. به همین جهت توصیه می شود که از تونالیته رنگ های آبی کم رنگ و یا ملایم استفاده شود. 

این طیف از رنگ های آبی در صورت ترکیب با رنگ های دیگر - برای مثال برخی از رنگ های تیره - می تواند فضای دکوراسیون خانه را به نحو چشمگیری دگرگون کند. بطوری که یک دکور زیبا و بسیار دلنشین را برای شما به ارمغان بیاورد. 

- رنگ صورتی در اتاق خواب:

این رنگ در اتاق خواب کودکان (به خصوص دختربچه ها) می تواند مناسب باشد. البته صورتی کم رنگ. این رنگ، محبت و عشق و صمیمیت را القا می کند و از این جهت یکی از آرام ترین و بهترین رنگ ها برای اتاق خواب کودکان است.  

}