استاندارد اروپایی EN13329 برای پوشش های لمینت کف

از یکم جولای 2006 ورژن اصلاحی EN 13329 مورد استفاده قرار گرفته و جایگزین استاندارد قبلی شده است. در سالهای اخیر کیفیت کفپوش های لمینت انحصارا توسط مقادیرTaber تعیین می شود. اما این روش ایرادات زیادی در تعیین کیفیت لمینت دارد، چون بنا به استاندارد EN 438-2.6 امکان انحراف 40 درصدی را ایجاد می کند. همچنین این روش تنها به مقاومت سایشی رویه لمینت با استفاده از کاغذ سنباده ای غلتشی تا رسیدن به اولین اثرات سایش توجه کرده و به مواردی مانند دقت عوامل انسانی هیچ توجهی نمی کند.

استاندارد جدید EU به گونه ای طراحی شده است که کاملا منطبق بر EN.685 بوده و تمامی پوششهای کف را بر اساس کاربرد و دوام آنها دسته بندی می کنند. در این روش دسته بندی های مختلف به وسیله ی خطوط تصویری به نمایش در می آیند. پوشش های کف لمینت برای استفاده خانگی با پیکتوگرام 23-21 و برای مصارف اداری-تجاری با پیکتوگرام 33-31 نشان داده می شوند. این سیستم امکان یک مقایسه ساده بین محصولات تولید کنندگان مختلف را فراهم کرده و در عین حال این اطمینان را به مصرف کننده می دهد که محصولات انتخابی دارای دوام کافی برای انتخاب نهایی می باشد. تست تیبر بر اساس EN.438-206 به صورت اساسی تعدیل شده و در تست جدید EU برای پوششهای لمینت به نکات ذیل توجه شده است.

کاغذ سنباده ای در هر 200 سیکل باید تعویض گردد. (قبلا تعویض کاغذ در هر 500 سیکل انجام می گرفت)

نوع کاغذ سنباده ای تست تیبر تیپ S-42 باید باشد. (قبلا نوع دقیقی انتخاب نشده بود)

تعیین دقیق مقدار IP( نقطه آغازین) با استفاده از پوسترهای طراحی شده دقیق و استفاده از چارت های Tappi برای تعیین دقیق ابعاد سطح ساییده شده.

تست بلافاصله پس از رسیدن به نقطه IP متوقف می شود. بنابراین مقادیر FP(نقطه نهایی) و AT( تیبر متوسط) هیچ گونه اعتباری ندارند.

آنالیزهای دقیق انجام شده توسط کارشناسان نشان داده است که در روش جدید تست اشتباهات اندازه گیری به 10 درصد کاهش پیدا کرده است. تمامی مشخصات فنی پارکت-لمینت وروکس با توجه با استاندارد جدید محاسبه می گردد.


}