دوام و ماندگاری پارکت لمینت

دوام و ماندگای پارکت لمینت یکی از نگرانی ها و دغدغه های علاقه مندان به این کفپوش است. پیش از تهیه و سفارش پارکت لمینت و یا سایر کفپوش های پرطرفدار و محبوب، قطعا یکی از سئوالاتی که به ذهن افراد خطور می کند این است که دوام لمینت کف چقدر است و آیا این کفپوش ماندگاری طولانی و مناسبی دارد؟ 

در پاسخ باید به چند نکته مهم و تاثیر گذار در این زمینه اشاره کنیم:

کیفیت ساخت پارکت لمینت
شرکت و برند سازنده
مکان مورد نظر و شرایط آب و هوایی
نوع سیستم گرمایش و سرمایش
نحوه شستشو و پاک کردن سطح رویه لمینت کف
محافظت از کفپوش لمینت در برابر گرد و خاک، آلودگی ها، مایعات و ...
قرار دادن اجسام سنگین و یا نیمه سنگین بر روی سطح کفپوش 

در حقیقت علاوه بر نحوه ساخت لایه های تشکیل دهنده پارکت لمینت و پروسه تولید در کارخانه، نحوه تقابل مشتریان محترم با این کفپوش نیز مهم است. برند وروکس فلور در حال حاضر به عنوان یکی از بهترین برندهای پارکت لمینت شناخته می شود و محصولات آن دارای کیفیت ساخت بالایی هستند ولی این به این معنی نیست که پس از خرید کفپوش لمینت از چنین برندهای درجه یک و معتبری، هرگز قطعات آنها یا تایل ها دچار هیچ آسیبی نمی شوند! 

دوام پارکت لمینت

هر چه پس از خرید لمینت کف، در مراقبت و محافظت از آن بیشتر تلاش کنید، در درازمدت ماندگاری و دوام کفپوش بیشتر خواهد بود. به همین جهت توصیه می کنیم اقداماتی که پس از خرید، باید انجام شود تا کفپوش لمینت سالهای سال ماندگار و سالم بمانند را انجام دهید. این کار نه تنها از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است بلکه موجب می شود که فضای منزل و یا محل کار شما نیز بهتر و زیباتر بنظر بیاید. اقداماتی از جمله:

زیرسازی مناسب و استفاده از فوم سایلنت
نصب صحیح و دقیق تایل ها بطوری که همه هم سطح یکدیگر باشند و سطح کفپوش در نهایت دچار پستی و بلندی نباشد.
قرار دادن بسته های حاوی تایل ها پیش از نصب تایل ها در مکان مورد نظر به مدت حداقل بیست و چهار ساعت
در نظر گرفتن تایل های یدکی (جهت تعویض در صورت آسیب دیدن هر یک از آنها در آینده)
عدم کشیدن پایه اجسام سنگین بر روی کفپوش هنگام جابجایی (مانند مبلمان سنگین، یخچال، لباسشویی و...)
تمیز کردن سطح کفپوش لمینت از هر گونه آلودگی، آب، رطوبت، مایعات و غیره در اسرع وقت
عدم تابش مستقیم نور آفتاب و حرارت تا حد امکان
پرت نکردن سیگار و یا هر گونه جسم مشتعل بر روی آن
توجه به سیستم گرمایش و لوله هایی که از زیر کف آن مجموعه (خانه یا محل نصب) عبور کرده است. 

 با رعایت چنین مواردی می توان تا حد زیادی به دوام هر چه بیشتر این محصول پر کاربرد کمک کرد. یکی از مزایای این کفپوش همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، قابلیت تعویض قطعات فرسوده و خراب آن است. چیزی که در مورد بیشتر کفپوش ها صدق نمی کند و در صورت خرابی قطعات آنها باید بخشی یا تمام تکه های آن کفپوش از نو زیرسازی و نصب شوند. اما در صورت آسیب دیدن هر تایل لمینت براحتی می توان آنرا جدا کرد و با تایل جدید و سالم تعویض کرد. 

ماندگاری پارکت لمینت

درجه بندی پارکت لمینت:

یکی از نکات دیگر و مهم در ماندگاری و دوام کفپوش لمینت، نوع درجه بندی آن است. اگر به اصطلاحات پارکت لمینت مراجعه کنید، متوجه می شوید که درجه بندی AC تا حدودی معرف میزان قدرت و دوام این کفپوش هاست. بطوری که هر چه عدد این کد بیشتر باشد، میزان مقاومت لمینت کف در برابر فشار و ضربه بیشتر است. به عبارت بهتر از این نظر، دوام بیشتری می تواند داشته باشد. در مجموع دسته بندی لمینت ها بر این اساس به ترتیب زیر است:

AC1:  کمترین مقاومت را دارد و معمولا در اتاق خواب و مکان هایی که میزان رفت و آمد کمی در آنها جریان دارد، مناسب است.
AC2 : جهت نصب در مکان هایی که رفت و آمد بیشتری در آنها در جریان است و تعدادی از اشیاء نیمه سنگین ممکن است قرار داشته باشند. مانند سالن پذیرایی یا نشیمن خانه. 
AC3 : در مکان هایی که باز هم از موارد فوق میزان تردد افراد بیشتر است، مانند خانه های افرادی که خانواده های پر جمعیت و به خصوص کودک و یا نوجوان دارند، هتل ها، دفاتر مالی، اداری، مراکز فرهنگی، هنری و ...
AC4 : جهت نصب در مراکز فروشگاهی و یا مالی اداری با میزان تردد نسبتا بالا ولی فضای کوچک یا متوسط.
AC5 : تقریبا می توان گفت که مقاوم ترین نوع کفپوش لمینت است و در مکان هایی استفاده می شود که حداکثر رفت و آمد جریان داشته و یا اشیاء سنگین بر روی سطح کف قرار داده می شوند. مانند کارخانه، دفاتر آژانس ها، فروشگاه ها و مراکز خرید بزرگ و غیره. 

البته در نهایت جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به راهنمای خرید پارکت لمینت مراجعه و یا با همکاران ما تماس بگیرید. شرکت اسپوتا نوین چوب در خدمت شماست.  

}