اشتباهات رایج در استفاده از پارکت لمینت

آسیب زدن به کفپوش لمینت یکی از مواردی است که باید بطور جدی از آن حذر کرد. یعنی اینکه پس از خرید پارکت لمینت و نصب آن در محل مورد نظر، باید اقداماتی در جهت حفظ دوام و ماندگاری پارکت لمینت انجام دهید و سعی کنید از بروز هر گونه آسیب به آن جلوگیری کنید. به این ترتیب موفق خواهید شد که کفپوش پارکت لمینت نصب شده را تا مدتها حفظ و از آن استفاده کنید. 

نباید فراموش کرد که پس از انجام اقداماتی مانند زیرسازی پارکت لمینت و نصب آن، نگهداری از پارکت لمینت نیز به همان اندازه مهم است. البته خوشبختانه یکی از مزایای پارکت لمینت، قابلیت تعویض آسان تایل های در صورت هر گونه آسیب و خرابی است. به عبارت بهتر لازم نیست نگران تعمیر پارکت لمینت باشید چرا که در صورتی که هر یک از تایل ها نیاز به تعمیر داشته باشند، براحتی می توان آنرا از جا درآورده و با تایل های یدکی جایگزین کرد. 

اما با این وجود، آگاهی از اتفاقاتی که به لمینت کف ممکن است آسیب وارد کند می تواند برای علاقه مندان به خرید این کفپوش مفید باشد. به ویژه برای کسانی که مایلند در درازمدت از این کفپوش در محل کار و یا زندگی خود استفاده کنند. امیدواریم با مطالعه مواردی که در این بخش می آوریم بتوانید تا سالها با خیال راحت از داشتن این کفپوش ها لذت برده و با خاطر آسوده از آن استفاده کنید:

- اشتباه در نظافت و تمیز کردن پارکت لمینت:

شاید باور نکنید اما استفاده از وسایل و لوازم اشتباه و حتی تمیز کردن سطح کفپوش بصورت اشتباه می تواند آسیب های جدی به پارکت لمینت وارد کند. هر چند که لمینت کف نسبت به بسیاری از کفپوش های دیگر مانند پارکت چوبی، دوام و مقاومت بیشتری دارد اما این به این معنی نیست که هر طوری که مایلید سطح آنرا شستشو داده و نظافت کنید. بلکه این کار اصولی دارد که درباره آن می توانید به سایر مقالات سایت ما مراجعه و یا با فروشنده خود در این زمینه مشورت کنید. 

از جمله اشتباهاتی که در این زمینه باید بطور جدی از آنها اجتناب کرد می توان از موارد مختلفی نام برد. از جمله:

شستن پارکت لمینت با آب: جهت تمیز کردن سطح کفپوش لمینت لازم نیست آب بر روی سطح آن پاشیده شود بلکه با استفاده از تی و کمی آب ولرم و همچنین شوینده پارکت لمینت می توانید براحتی این کار را انجام دهید. 
استفاده از شوینده های دیگر: یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد این است که فقط از شوینده های مخصوص پارکت لمینت استفاده کنید و شوینده های موجود در فروشگاه ها ممکن است به تایل های این کفپوش آسیب برسانند. 
جارو کشیدن اشتباه: جهت جارو زدن محیطی که در آن از لمینت کف استفاده شده، باید از جاروهای دستی و یا برقی استفاده شود که برس های آن زبر نیستند و بر روی سطح کفپوش خط یا خراش نیندازند. 


چه چیزهایی به پارکت لمینت آسیب می زند


- بی توجهی به رطوبت:

اگر قطرات آب و یا مایعات بر روی سطح کفپوش پارکت لمینت افتاد بهترین کار این است که ظرف مدت کوتاهی آنرا پاک کنید. چرا که هر چه بیشتر آب و رطوبت در لایه بیرونی پارکت لمینت باقی بماند، در درازمدت ممکن است به آن آسیب وارد کرده و موجب افت کیفیت و دوام تایل ها شود.

- حفظ کفپوش لمینت در برابر آفتاب:

یکی دیگر از دشمنان کفپوش، گرمای شدید و نور آفتاب است. به خصوص در فصل تابستان. با اینکه پارکت لمینت دارای دوام بسیار بیشتری نسبت به کفپوش های دیگری مانند پارکت چوبی است، اما باز هم در برابر برخی عوامل طبیعی مانند نور خورشید باید تا حد امکان از آن مواظبت کرد. سعی کنید تا حد امکان پرده ها کشیده باشند تا آفتاب مستقیما بر روی کفپوش تابیده نشود. 

- عدم قرار دادن پایه اجسام سنگین بر روی پارکت لمینت:

هنگام اسباب کشی و یا پس از نصب کفپوش لمینت، حتما توجه داشته باشید که هنگام قرار دادن اجسامی مانند ماشین لباسشویی، مبلمان سنگین فشار زیادی به سطح کفپوش وارد نشود و می توانید جهت قرار دادن مبلمان، زیر هر یک از پایه های آن یک پد قرار دهید. این پدها عمدتا از جنس پلاستیک و یا pvc هستند، قیمت بسیار ارزانی دارند و مانع از خراش دادن و صدمه زدن به سطح کفپوش پارکت لمینت می شوند. 

ضمنا سعی کنید اشیاء سنگین مانند مبل های سنگین، میزهای نهارخوری بزرگ، گلدان های سنگین و مواردی از این دست را بر روی سطح کفپوش جهت حمل نکشید. 


آسیب زدن به کفپوش پارکت لمینت


- بی توجهی به گلدان ها:

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که چون گلدان ها در ظاهر خطری برای کفپوش ها ندارند و از طرف دیگر پارکت لمینت، در برابر بسیاری از عوامل محیطی مقاوم است بنابراین قرار دادن گلدان ها بر روی آنها ایرادی ندارد. در صورتی که بهتر است بین گلدان و کفپوش نیز یک پد قرار دهید تا هم مانع وارد شدن فشار بطور مستقیم بر روی سطح آن بشود و هم اینکه در صورت نشت و یا سرریز شدن آب گلدان براحتی جلوی آنرا بگیرد. 

- پاک کردن خط و از بین بردن خراش:

یکی از دیگر چیزهایی که به پارکت لمینت - دست کم به لایه بیرونی آن - آسیب وارد می کند، خراش و یا خط افتادن بر روی آن است. در هر یک از این دو حالت باید سعی کنید بدون وارد کردن صدمه به تایل های لمینت، مشکل را برطرف کنید:

در صورتی که بر روی سطح کفپوش خط افتاده است، می توانید به آرامی با استفاده از پاک کن آنرا پاک کنید. در صورتی که این کار میسر نشد، قدم بعدی استفاده از شوینده پارکت لمینت و تی کشیدن است. 
در صورتی که خراش بر روی سطح هر یک از تایل های پارکت لمینت افتاد، در صورتی که در نهایت قابل تعمیر نبود، می توانید آن تایل را تعویض کنید. با این وجود باز هم به شما اطمینان می دهیم که پارکت لمینت یک کفپوش مقاوم در برابر بسیاری از عوامل محیطی است هر چند که هر چه احتیاط بیشتری کنید و موارد ذکر شده در این مقاله را رعایت کنید در نهایت می توانید به مدت طولانی تری از کفپوش خود استفاده کنید. 

}