نحوه اجرای پارکت لمینت در پله ها

استفاده از پارکت لمینت به عنوان یکی از پر طرفدارترین انواع کفپوش امروزه مورد علاقه بسیاری از افراد قرار گرفت. نصب آسان ، قیمت مناسب ، مدرن بودن ،استحکام ، تنوع طرح و رنگ و دیگر ویژگی ها همگی سبب شده است که این کفپوش را در بیشتر ساختمان های امروزی مشاهده نماییم.برای اجرا و نصب پارکت لمینت نیاز به تخصص و انجام کارهایی است که این کفپوش بدون هرگونه مشکل تا سال های طولانی قابل استفاده باشد.در این مقاله نحوه نصب و اجرای پارکت لمینت بر روی پله ها را معرفی نموده تا اگر قصد خرید پارکت لمینت  و اجرای آن بر روی پله ها را داشته باشید طریقه نصب آن را آموزش ببینید.مراحل معرفی شده از ابتدا یعنی خرید پارکت لمینت تا انتهای کار می باشد.

خرید پارکت لمینت


1.خرید پارکت لمینت

انتخاب کفپوش لمینت بر اساس محیطی که قصد استفاده از آن را داریم حائز اهمیت می باشد. این موضوع تنها به رنگ و طرح تمام نمی شود بلکه باید بر اساس شرایط محیطی اقدام به خرید پارکت لمینت با جنس متناسب با محیط و میزان رفت و آمد محل نمود.توجه به این که پله محلی است که رفت و آمد از آن بیشتر انجام می شود ، انتخاب مدلی از پارکت لمینت که دارای مقاومت بالاتر باشد می تواند سبب افزایش طول عمر آن شود. ایجاد سایش بر روی کف پله ها مهم تریم عامل خراب شدن کفپوش در این محل است بنابراین در هنگام خرید پارکت لمینت برای پله ها می بایست مقاوم ترین مدل نسبت به این موضوع را انتخاب کرد.


نکته دیگری که می بایست در هنگام خرید پارکت لمینت به آن دقت نمود میزان لغزندگی این کفپوش می باشد. استفاده از پارکت لمینت های گلاس یا صیقلی بزرگترین اشتباه برای کفپوش پله ها است. توجه به این که برای پله ها می بایست جهت جلوگیری از لیز خوردن از پارکت لمینتی با اصطکاک بالاتر استفاده کرد نکته دیگری است که بایستی دقت گردد.استفاده از پارکت لمینت مات برای چنین فضایی می تواند گزینه مناسبی محسوب شود.


2. هم دما شدن کفپوش با محیط

پس از خرید پارکت لمینت می بایست آن را به مدت 3 تا 4 روز در معرض دمای محیط محل نصب قرار داد تا با هم دما شدن کفپوش با محیط اطراف از بروز تاب برداشتن و یا هرگونه انقباض یا انبساط آن پس از نصب جلوگیری گردد.این کار به منظور سازگاری پارکت لمینت با دما و رطوبت محیط انجام می گردد و هرگونه تغییری که در آن ایجاد می شود طی این مدت زمان و قبل از نصب خواهد بود.


3.آماده سازی کف پله ها

در مرحله بعدی می بایست کف پله ها را آماده نصب پارکت لمینت نمایید. در صورتی که کف پله فرش شده باشد می بایست آن را تسمه های اتصال دهنده آن را جدا و فرش را به صورت کامل از پله بردارید.بر اساس نوع کف پله می بایست از هموار بودن آن اطمینان و در صورت وجود پستی بلندی اقدام به تعمیر آن نمایید. گرد و خاک کف پله را نیز بعد از انجام این کار می بایست به طور کامل تمیز نموده تا از هرگونه ناهمواری جلوگیری به عمل آید. در صورتی که مراحل گفته شده به درستی انجام نشود پارکت لمینت به سرعت به صدا افتاده و پس از مدتی راه رفتن بر روی آن دچار خرابی می شود.


در صورتی که پله ها دارای لبه می باشند می بایست آن را از بین ببرید تا عملا پله ها ناودانی نداشته باشند.حال در صورتی که کف پله سنگ باشد می توان قسمت زیر برآمدگی را با استفاده از تخته سه لا پر نمود تا سطح خیز پله هم تراز گردد.

پارکت لمینت


4.برش پارکت لمینت

این مرحله نیاز به تخصص و مهارت دارد و بهتر است انجام آن را به نصاب پارکت لمینت سپرد. در این مرحله بر اساس ابعاد پله از جمله کف پله ، خیز پله و... اقدام به برش های پارکت لمینت می شود. نصاب با استفاده از دستورالعمل های نصب پارکت لمینت در پله ها اقدام به ایجاد برش تایل ها در ابعاد مورد نظر نموده و آن ها را آماده نصب می نماید.


5. مرحله نصب پارکت لمینت

برای نصب پارکت لمینت در پله ها بهتر است از بالاترین پله شروع کرده و به پایین آمد.این کار سبب می شود در لحظات ابتدایی بعد از نصب نیاز به راه رفتن و نشستن بر روی تایل های تازه نصب شده نباشد.زیر سازی در مرحله اول انجام می گیرد که فوم پارکت در شکل های مختلف از جمله فوم سایلنت یکی از ایده آل ترین گزینه ها می باشد. زیر سازی صحیح باعث می شود کفپوش دچار صدا طی طولانی مدت نشده و از اصطکاک آن با کف جلوگیری به عمل آید. همچنین این فوم می تواند عایق نسبتا مناسبی به جلوگیری از انتقال دما باشد.پس از انجام زیر سازی تایل ها بر اساس برش های ایجاد شده در درون یکدیگر قرار گرفته و چفت می شوند.در مرحله اول کف پله ها نصب می شود و در مرحله بعد قسمت های عمودی پله یعنی خیز پله.ناودان پله یعنی محل اتصال کف به خیز پس از این دو مرحله نصب می شود و در انتها قرنیز های دور پله انجام می شوند.


پس از اتمام کار نیاز است کفپوش را به طور کامل تمیز شوند تا هرگونه آسیبی به سطح پارکت لمینت وارد نشود.اگر قصد خرید پارکت لمینت برای منزل یا محل کار خود را دارید می توانید بهترین مدل های این کفپوش را با انواع برند های خارجی و بالاترین کیفیت همچون پارکت آلمانی و...از اسپوتا نوین چوب خریداری نمایید.


}