برای استفاده از پارکت لمینت در آشپزخانه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

تنوع طرح و مدل های کفپوش پارکت لمینت در کنار زیبایی و طول عمر بالای آن سبب شده بسیاری از افراد برای منزل یا محل کار خود از این کفپوش استفاده نمایند. اما نکته ای که مطرح است این است که آیا می توان از پارکت لمینت برای فضاهای گوناگون همچون آشپزخانه هم استفاده کرد؟ما در این مقاله درباره این موضوع و نصب پارکت لمینت برای کفپوش آشپزخانه صحبت خواهیم کرد.


برخی از کفپوش ها همچون کاشی ، سرامیک ، پارکت PVC و... جز انتخاب های عادی برای کفپوش کردن آشپزخانه هستند. به دلیل احتمال وجود رطوبت و ریختن آب و سایر مایعات در کف آشپزخانه استفاده از این کفپوش ها گزینه مناسبی برای آشپزخانه می باشد و به خوبی جواب می دهد.اما برخی از کفپوش ها همچون پارکت چوبی را نمی توان در آشپزخانه استفاده کرد زیرا در مدت زمان کوتاهی احتنال آسیب ، پوسیدگی و تورم آن وجود دارد.

خرید پارکت لمینت


در این بین بحث استفاده از کفپوش پارکت لمینت در آشپزخانه به وسط می آید که آیا استفاده از آن در چنین محیطی امکان پذیر است یا نه؟با توجه به اینکه برخی افراد آشپزخانه های متصل به سایر فضاها دارند و در سایر فضا از پارکت لمینت استفاده کرده اند به منظور یکسان سازی کف قصد دارند از این کفپوش برای آشپزخانه نیز استفاده نمایند. برای نصب پارکت لمینت در فضاهای رطوبت خیز همچون حمام ، آشپزخانه و... نیاز به رعایت برخی موارد می باشد تا پارکت شما دچار آسیب و مشکل نشود.


مواردی که برای نصب پارکت لمینت در آشپزخانه می بایست انجام داد:

یکی از مهم ترین عوامل خراب شدن پارکت لمینت چه در آشپزخانه و یا هر فضای دیگری آب است.با ورود آب و یا رطوبت به داخل پارکت لمینت به مرور شاهد تورم ، پوسیدگی و از بین رفتن آن خواهیم بود.کاشی و سرامیک نیز در صورت عدم انجام صحیح پر کردن درز ها احتمال آسیب دیدگی در طولانی مدت را دارند و می توان گفت تنها کفپوشی که در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارد کفپوش های پی وی سی هستند که بیشترین میزان نفوذ نا پذیری آب و رطوبت را دارا هستند.


با رعایت برخی نکات می توان از پارکت لمینت در آشپزخانه استفاده کرد:

1.لبه های ای کفپوش آسیب پذیر ترین مکان در برابر آب و رطوبت هستند و در صورت نفوذ آب به داخل این لبه شاهد باد کردن و پوسیدگی آن خواهیم بود.بنابراین در هنگام ریختن آب یا هرگونه رطوبت می بایست فورا محل را خشک نمود تا آب از طریق لبه ها وارد پارکت لمینت نشود.

2.استفاده از قرنیز در دور تا دور محل این کفپوش به منظور عدم نفوذ آب به داخل پارکت لمینت.

3.استفاده از پارکت لمینت هایی با لایه های مقاوم در برابر رطوبت (پارکت لمینت ضد آب) و درجه سختی بالاتر

4.هسته پارکت لمینت عموما با استفاده از ماده رزین پوشانده شده است و تا حدود زیادی در برابر نفوذ آب مقاوم است اما در صورتی که آب مدت زمان زیادی بر روی پارکت لمینت قرار گیرد می تواند با نفوذ به هسته آن پارکت لمینت را از بین ببرد.بنابراین در صورت ریختن هرگونه مایع بر روی پارکت لمینت می بایست فورا آن را خشک نمود.


استفاده از پارکت لمینت ضد خش در آشپزخانه

یکی دیگر از عوامل از بین برنده پارکت لمینت ساییدگی سطح آن است. به دلیل رفت و آمد زیادی که در آشپزخانه وجود دارد وقوع این اتفاق سبب آسیب دیدگی این کفپوش می شود. به همین دلیل برای خرید پارکت لمینت آشپزخانه می بایست نوع ضد خش آن که عموما دارای لایه ای از جنس ملامین است استفاده کرد.درجه بندی پارکت لمینت در برابر سایش و خراش را با واحدی به نام AC اندازه گیری می کنند که بهترین مدل آن برای استفاده در منازل درجه AC-3 می باشد. اما برای محیط هایی همچون آشپزخانه یا ادارات می توان از درجه بندی سخت تری مانند AC-4 استفاده کرد.


کیفیت پارکت لمینت

امروزه تنوع گسترده ای از انواع پارکت لمینت با طرح ، رنگ ، جنس و قیمت را در بازار شاهد هستیم که شاید افراد را به منظور خرید پارکت لمینت مناسب گمراه نماید. در واقع یکی از بهترین انواع پارکت لمینت امروزی که از جنس مرغوبی برخوردار است پارکت آلمانی می باشد.

پارکت لمینت آشپزخانه


اما نکته ای که مطرح است پارکت لمینت هرجقدر هم با کیفیت باشد در صورت عدم رسیدگی مناسب به آن احتمال آسیب دیدگی را دارد. با توجه به اینکه این کفپوش قابلیت جدا سازی تایل ها را از یکدیگر دارد ، در صورت هر گونه آسیب به آن ها می توان به راحتی اقدام به تعویض آن ها نمود. بنابراین در هنگام خرید پارکت لمینت می توان تایل های بیشتری را خریداری نمود تا در صورت هرگونه آسیب بتوان تایل آسیب دیده را عوض کرد.


نصب صحیح پارکت لمینت در آشپزخانه

یکی دیگر از عواملی که در صورت عدم رعایت آن سبب آسیب دیدگی به پارکت لمینت می شود نصب غیر اصولی آن می باشد. نصب پارکت لمینت می بایست توسط افراد ماهر و با تجربه انجام گیرد تا علاوه بر زیبایی ، کیفیت آن (همچون ایجاد صدای جیر جیر و...) به مرور زمان دچار مشکل نشود.


سخن پایانی

استفاده از پارکت لمینت در آشپزخانه همچون سایر فضاها امری شدنی است به شرطی که رسیدگی دقیق به آن انجام گیرد. بهترین جایگزین این کفپوش در آشپزخانه کفپوش پی وی سی با ونیل لوکس (LVP) است که بالاترین میزان مقاومت در برابر رطوبت را داراست.اگر قصد خرید پارکت لمینت برای آشپزخانه یا سایر محیط های منزل و اداره خود را دارید می توانید با کارشناسان ما در شرکت اسپوتا نوین چوب در ارتباط باشید تا مشاوره های لازم جهت نوع و قیمت پارکت لمینت به شما داده شود.


}