اشتباهات رایج در هنگام استفاده و نگهداری از پارکت لمینت

هر کفپوشی بر اساس متریال به کار رفته در آن نیازمند نگهداری اصولی می باشد که در صورت عدم رعایت برخی نکات دچار مشکل خواهد شد. پارکت لمینت هم از این قاعده مستثنی نیست و برای سالم ماندن و عمر طولانی آن نیازمند نگهداری صحیح و اصولی می باشد. اگر قصد خرید پارکت لمینت برای کفپوش منزل ، اداره و... را دارید بهتر از روش های نگهداری از آن را بدانید و با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه اقدام به خرید پارکت لمینت متناسب با محیط مورد نظر خود نمایید. در این مقاله به رایج ترین اشتباهات در هنگام استفاده از پارکت لمینت خواهیم پرداخت.


پس از پایان نصب پارکت لمینت بر اساس رعایت قواعد خاصی که دارد به منظور افزایش طول عمر آن بایست مواردی را رعایت نمود تا از هرگونه آسیب به دور بماند.با رعایت شیوه های اصولی نگهداری از پارکت لمینت ، در صورت دارا بودن کیفیت مناسب می توانید تا سالیان سال از این کفپوش به بهترین شکل ممکن استفاده نمایید. مزایای پارکت لمینت و استفاده از آن در محیط های گوناگون بی شمار می باشد. با توجه به طرح و رنگ گوناگون این کفپوش می توان گفت در هر فضا و دکوراسیونی می توان از این کفپوش استفاده کرد به شرط آنکه نگهداری از آن را جدی بگیرید. یکی از مزایای خرید پارکت لمینت تعویض آسان تایل هایی است که دچار مشکل شده اند.این بدین معناست که در صورت هرگونه آسیب به این کفپوش مدت زمان تعمیر و نصب مجدد آن بسیار کمتر از سایر کفپوش ها می باشد. با این حال نگهداری صحیح از این کفپوش خیال شما را از بابت عمر طولانی و با دوام آن راحت می نماید.برخی از مهم ترین اشتباهات رایج در زمینه نگهداری پارکت لمینت عبارتند از:

نگهداری از پارکت لمینت


نظافت غیر اصولی

استفاده از برخی مواد شوینده و یا روش های نظافت سبب آسیب دیدگی جدی به پارکت لمینت می شود. حتی اگر کفپوش شما از بهترین مدل ها همچون پارکت لمینت آلمانی باشد در صورت عدم رعایت برخی موارد در هنگام نظافت آن ها به مرور زمان شاهد ایجاد آسیب به پارکت لمینت خواهیم بود.یکی از مواردی که می بایست در هنگام شست و شوی پارکت لمینت جدی گرفت عدم استفاده از روش ریختن آب بر روی این کفپوش است.استفاده از یک تی مرطوب بهترین گزینه به جای ریختن آب بر روی پارکت لمینت می باشد.


استفاده از برخی از شوینده ها که مناسب این کفپوش نمی باشند یکی دیگر از عوامل آسیب به این کفپوش می باشد. در صورتی که قصد استفاده از شوینده برای تمیز کردن پارکت لمینت را دارید بایستی از شوینده های مخصوص این کفپوش استفاده نمایید که در تمامی مراکز خرید پارکت لمینت موجود می باشند. مواد به کار رفته در این شوینده ها به گونه ای می باشد که کمترین آسیب را به این کفپوش وارد می نماید.


جارو کردن غیر اصولی پارکت لمینت از موارد رایجی است که سبب آسیب جدی به این کفپوش می شود.استفاده از جارو های دستی یا برقی با فرچه های نرم بهترین وسیله برای جارو کشیدن این کفپوش می باشد. در صورت استفاده از جاروهایی با فرچه های زبر سبب ایجاد آسیب به لایه ی بیرونی پارکت لمینت شده و ایجاد خراش هایی بر روی این کفپوش را پدید خواهد آورد.


باقی ماندن رطوبت بر روی سطح پارکت لمینت

بهترین نوع پارکت لمینت حتی پارکت لمینت ضد آب در اثر باقی ماندن مقادیر زیادی از مایعات و رطوبت و همچنین عدم پاک کردن آن سبب ایجاد آسیب جدی به این کفپوش می شود. بنابراین رسیدگی به پارکت لمینت و خشک ماندن این کفپوش می بایست در اولویت نگهداری از پارکت لمینت قرار گیرد. اگر قصد خرید پارکت لمینت برای محیط مورد نظر خود را دارید باید به این نکته توجه نمایید که دشمن اصلی این کفپوش ها آب و رطوبت می باشد و در اثر عدم رسیدگی به آن شاهد پوسیدگی و تبله کردن تایل ها خواهیم بود.


گرمای شدید و نور آفتاب

از دیگر عوامل آسیب زا به این کفپوش نور آفتاب و همچنین گرمای شدید و مستقیم به تایل ها می باشد. این موضوع که پارکت لمینت از دوام بیشتری نسبت به سایر کفپوش ها همچون پارکت چوبی در برابر این دو مورد برخوردار است صحیح است اما در صورت عدم نگهداری این کفپوش در برابر این عوامل با گذشت زمان شاهد افت کیفیت پارکت لمینت خواهیم بود.بنایبراین سعی کنید این کفپوش را از معرض نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید.

مراقبت از پارکت لمینت


کشیدن اجسام سنگین روی پارکت لمینت

یکی از اصلی ترین دلایل آسیب دیدگی پارکت لمینت جابجایی اجسام سنگین روی این کفپوش می باشد. در هنگام انجام اسباب کشی یا جابجایی وسایلی همچون مبلمان می بایست دقت کاملی داشته باشید تا از کشیدن این اجسام بر روی پارکت لمینت جلوگیری شود.ایجاد خراش های پر عمق  به وسیله چنین اجسامی علاوه بر ایجاد ظاهر بد ، سبب افت کیفیت پارکت لمینت می شود.استفاده از پد های مخصوص از جنس پلاستیک در زیر پایه های لوازم یکی از موارد مهمی است که سبب سالم ماندن این کفپوش خواهد شد.در صورت ایجاد خراش های سطحی بر روی این کفپوش می توانید با استفاده از یک پاک کن و کشیدن آن بر روی خراش آن را پاک نمایید. اما در صورتی که خراش ها عمیق باشد می بایست با استفاده از شوینده پارکت لمینت و دستمال اقدام به پاک کردن این خراش ها نمایید.تعویض تایل هایی که بر روی آن ها خط و خش افتاده است آخرین راه در صورت عدم پاک شدن خراش ها می باشد.


سخن پایانی

نگهداری از پارکت لمینت رابطه مستقیمی با طول عمر و کیفیت آن دارد. بنابراین اگر قصد خرید پارکت لمینت را دارید با رعایت نکات گفته شده می توانید در سالیان طولانی از این کفپوش بدون هرگونه مشکل استفاده نمایید.انجام این کار علاوه بر کاهش دردسرهای تعمیر ، سبب صرفه جویی در هزینه ها خواهد شد.


}