کابینت آشپزخانه و تاثیر رنگ های ام دی اف

مسئله خرید کابینت آشپزخانه و تاثیر رنگ ها در آن برای بسیاری از خانواده ها و زوج های جوان اهمیت دارد. حتی برای بسیاری از شرکتها و دفاتر کاری که دارای آشپزخانه ای جهت استفاده کارمندانشان هستند. تاثیر رنگ ها و نقش مهمی که در طراحی دکوراسیون محیط های مختلف خانگی و یا اداری و تجاری می توانند داشته باشند، همیشه اهمیت داشته است. خوشبختانه در سالهای اخیر با توجه به نقش و اهمیت این مسئله در بسیاری از کتاب ها، دفترچه ها و کاتالوگ های راهنما (به ویژه در نمایشگاه ها) و یا وب سایت های اینترنتی و یا شبکه های اجتماعی در مورد ترکیب بندی و نحوه استفاده از رنگ ها بارها مطالبی نوشته شده. در این مقاله سعی می کنیم جهت انتخاب رنگ های کابینت آشپزخانه بهترین نکات و مواردی که باید در این زمینه رعایت شوند را معرفی و بررسی کنیم:


در ابتدا شاید بخواهید بدانید که کدام رنگ ها برای کابینت آشپزخانه مناسب ترند؟ و کدام رنگ ها در دکوراسیون آشپزخانه بهتر می توانند نورها را منعکس کرده و فضای جذاب تری را ایجاد کنند؟ در پاسخ نمی توان رنگ یا حتی طیف رنگی خاصی را در نظر گرفت. هر رنگی که در کابینت های موجود در بازار می بینید زیبایی خاص خود را دارند و جلوه خاصی در فضای آشپزخانه ایجاد می کنند.

کابینت آشپزخانه و تاثیر رنگ های ام دی اف


البته موارد زیر در انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه تاثیر مستقیم دارند و می توان این نکات را در نظر گرفت:

مساحت آشپزخانه:

یکی از نکات مهم این است که در ابتدا در نظر بگیرید که آیا فضای آشپزخانه شما بزرگ است یا کوچک. در هر حالت می توانید جهت انتخاب کابینت طبق این قاعده عمل کنید که از کابینت رنگ روشن برای محیط های کوچک استفاده کنید و برعکس از کابینت رنگ تیره برای آشپزخانه های بزرگ. چرا که رنگ های تیره محیط را کوچکتر و رنگ های روشن محیط را بزرگتر نشان می دهند و ایجاد تعادل در چنین فضاهایی اهمیت خاص خود را دارد.


نور آشپزخانه:

مسئله نور دهی و نزدیک بودن آشپزخانه به منبع نور طبیعی مسئله مهمی است. اگر در آشپزخانه شما به اندازه کافی با استفاده از پنجره بزرگ و نزدیک به محیط بیرونی ساختمان است و نور طبیعی به اندازه کافی به درون آشپزخانه تابیده می شود براحتی می توانید از رنگ های روشن و یا تیره استفاده کنید. اما در آشپزخانه هایی که نور طبیعی به اندازه کافی به درون آنها تابیده نمی شود، نمی توان به راحتی از رنگ های تیره استفاده کرد و در این مورد باید دقت کرد و حتی می توان از فروشندگان کابینت و یا کارشناسان معماری داخلی راهنمایی گرفت.


طرح ام دی اف (MDF) آشپزخانه:

براق و یا مات بودن ام دی اف آشپزخانه بسیار مهم است چرا که روکش کابینت در صورتی که براق باشد نور را می تواند به زیبایی انعکاس دهد و این نکته برای افرادی که در نقاط سردسیر زندگی می کنند، می تواند کمک بزرگی به افزایش روشنایی و بازتاب نور باشد. برعکس برای نقاطی که هوا در بیشتر دوره های زمانی سال روشن و آفتابی است و آشپزخانه نیز دارای نور کافی می باشد، می توان از کابینت با روکش مات استفاده کرد.


ترکیب و هماهنگی بین کابینت و اجزای دیگر آشپزخانه:

در نهایت این نکته را نباید از نظر دور نگه داشت که پیش از انتخاب و خرید کابینت برای آشپزخانه می توانید نوع ترکیب بندی رنگ ها و ساختار آنها را در ترکیب فضای آشپزخانه در نظر بگیرید و سپس با کابینت رنگ ها را هماهنگ و یا از رنگ های متضاد (طیف رنگ های تیره و روشن) استفاده کنید.

}